W  Krakowie, Wrocławiu, Warszawie i Poznaniu działacze Młodzieży Wszechpolskiej przerywali spotkania
z ukraińską pisarką.

Oksana Zabużko jest jedną z bardziej znanych autorek na Ukrainie. W 2013 r. została nagrodzona Literacką Nagrodą Europy Środkowej ANGELUS. Kontrowersje budzi jednak fakt, że pomimo negatywnej opinii prof. Grzegorza Motyki, władze miasta Wrocławia przyznały ważną nagrodę w dziedzinie prozy autorce antypolskiej książki.

W 2016 roku wyraziła zaś swoją opinię, że film „Wołyń” jest „jak nóż wbity w plecy” i że „to nie jest dobry czas na robienie takiego filmu”. „Nie było święcenia noży w cerkwi greckokatolickiej. Co by pan powiedział gdyby pokazano panu film, gdzie Polacy z okazji każdego święta zabijają Żydów? Pewnie by się to panu nie spodobało. Ta scena w 'Wołyniu’ mnie bardzo boli” – powiedziała w wywiadzie dla Newsweeka.

Skandaliczny był również jej wpis w social mediach, w którym stwierdziła, że Roman Szuchewycz był „jednym z tych, którzy
w pojedynkę zmienili bieg historii”.

Według nas działalność, gloryfikacja i organizowanie spotkań z pisarką, która relatywizuje ludobójstwo na Wołyniu, a także odwołuje się do zbrodniarza jakim był niewątpliwie Roman Szuchewycz, dowódcy UPA odpowiedzialny za ludobójstwo Polaków na Kresach Wschodnich jest niedopuszczalna.

Jako Młodzież Wszechpolska mówimy stanowcze NIE dla bierności wobec kłamstw historycznych!
Nie godzimy się na to by w polskiej przestrzeni publicznej miały miejsce wydarzenia godzące w pamięć ofiar ludobójstwa!