Home / Lubuskie / Żary: 40. Rocznica śmierci kardynała Stefana Wyszyńskiego

Żary: 40. Rocznica śmierci kardynała Stefana Wyszyńskiego

W piątek, dwudziestego ósmego maja, odbyły się obchody czterdziestej rocznicy śmierci kardynała Stefana Wyszyńskiego. Z tej okazji działacze żarskiego koła Młodzieży Wszechpolskiej zapalili znicze pod pomnikiem upamiętniającym jednego z największych Polaków XX wieku.

Kardynał Stefan Wyszyński był prawdziwym wzorem do naśladowania, podczas wojny pełnił funkcję kapelana Armii Krajowej i szpitala powstańczego w Laskach. Po wojnie został mianowany arcybiskupem gnieźnieńskim i warszawskim.

W 1953 roku został prymasem i przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski w momencie, gdy władze państwowe rozpoczęły agresywną walkę z religią i Kościołem. Od tego momentu przyszło mu się mierzyć z represjami ze strony komunistycznych władz, przez co w latach 1953 – 1956 został aresztowany i internowany.

Prymas tysiąclecia zmarł w maju 1981 r. w Domu Arcybiskupów Warszawskich. Został pochowany w warszawskiej archikatedrze św. Jana Chrzciciela, w krypcie biskupów warszawskich. Jego pogrzeb stał się swego rodzaju manifestacją przeciwko władzy PRL.

Check Also

Zabłocie: Msza Święta w intencji Romana Dmowskiego w 82. rocznicę śmierci.

W niedzielę, siedemnastego stycznia o godzinie 10:00, w Zabłociu koło Jasienia miała miejsce Msza Święta …