Home / Wielkopolskie / Gniezno: Upamiętnienie Polaków zamordowanych przez NKWD

Gniezno: Upamiętnienie Polaków zamordowanych przez NKWD

Złożyliśmy dziś znicze i oddaliśmy hołd Polakom pomordowanym z rąk NKWD w 1940 roku, w Katyniu i innych miejscach kaźni sowieckich.

Zbrodnia Katyńska to jedna z najtragiczniejszych kart w historii Polski. Jest symbolem okrutnego losu polskich żołnierzy w sowieckiej niewoli. Była ona skutkiem porozumienia Sowietów z Niemcami, do którego doszło w sierpniu 1939 roku. Nazywany paktem Ribbentrop-Mołotow, tajny protokół tego paktu zakładał likwidację Rzeczypospolitej.

Decyzja o wymordowaniu polskich jeńców wojennych zapadła 5 marca 1940 roku na najwyższym szczeblu władz sowieckich, a pod wnioskiem podpisał się sam Józef Stalin. W ten sposób zostało skazanych na śmierć ponad 22 tysiące polskich oficerów i innych wysokich rangą wojskowych, a także przedstawicieli polskiej inteligencji. Funkcjonariusze NKWD mordowali ich strzałem w tył głowy. Zwłoki zakopywano w ogromnych dołach, które znajdowały się w Katyniu, Charkowie, Miednojach i Bykowni.

Zbrodnia ta była długo ukrywana przez Sowietów. Rosjanie przyznali się do tej zbrodni dopiero 13 kwietnia 1990 roku.

Check Also

Poznań: Działacze MW uczestniczą w akcji z okazji Światowego Dnia Osób z Zespołem Downa

Poznańscy Wszechpolacy wspierali dzisiaj wolontariuszy FALA ŻYCIA – Społeczny Ruch Pro-life w przeprowadzeniu akcji organizowanej …