Warning: Use of undefined constant wp_cumulus_widget - assumed 'wp_cumulus_widget' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/narodowc/domains/mw.org.pl/public_html/wp-content/plugins/wp-cumulus/wp-cumulus.php on line 375
Lublin: 77. rocznica ,,krwawej niedzieli" na Wołyniu
Home / Lubelskie / Lublin: 77. rocznica ,,krwawej niedzieli” na Wołyniu

Lublin: 77. rocznica ,,krwawej niedzieli” na Wołyniu

11 lipca to tragiczna rocznica wydarzeń z 1943 roku, które rozegrały się na terenie Wołynia. Polacy modląc się w kościołach lub spędzając spokojnie niedzielny słoneczny dzień zostali podstępnie napadnięci przez ukraińskich sąsiadów. Kierowane przez szowinistów ukraińskie chłopstwo przy użyciu najprostszych narzędzi rolniczych (pił, siekier, młotków itp.) zaatakowało i dokonało brutalnych mordów na naszych rodakach. Zbrodnia, która przez dekady była przemilczana do dziś nie została należycie upamiętniona.

Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej to święto obchodzone corocznie 11 lipca. Zostało ustanowione na mocy uchwały Sejmu RP z 22 lipca 2016 r.

W Lublinie od wielu lat z inicjatywy Zdzisława Koguciuka odbywają się uroczystości upamiętniające ofiary zbrodni wołyńskiej. W 2018 roku z jego inicjatywy powstał Pomnik Ofiar Wołynia. W latach przed powstaniem pomnika Młodzież Wszechpolska była jedną z nielicznych organizacji, na których kresowianie upamiętniający wydarzenia wołyńskie mogli liczyć. 

W tym roku lubelska MW wzięła udział zarówno w obchodach organizowanych przez IPN i Pana Koguciuka (piątek 10 lipca) jak i w społecznych obchodach organizowanych 11 lipca przez środowiska narodowe, kresowe i wolnościowe, których była współorganizatorem. Działacze wzięli także udział we Mszy św. 12 lipca w pw. Piotra Jerzego Frassati. 

W piątek 10 lipca uroczystości rozpoczęła oficjalna Msza święta w kościele garnizonowym, następnie odbyło się uroczyste złożenie kwiatów i okolicznościowe przemówienia oraz przejście na cmentarz przy u. Lipowej na grób Henryka Cybulskiego, który dowodził obroną Przebraża na Wołyniu.

Henryk Cybulski był porucznikiem AK; został przez Sowietów deportowany na Syberię, z której zbiegł pokonując dystans około 10 000 km w tydzień. Przed wojną był długodystansowym biegaczem. W 1943 roku został wybrany komendantem wojskowym obrony Przebraża, zorganizowanej w celu obrony Polaków przed UPA. W 1963 roku wydane zostały jego wspomnienia z tamtych wydarzeń pt. ,,Czerwone noce”. Zmarł w Lublinie w 1971 roku. 

W sobotę społeczne uroczystości rozpoczęły się od panelu dyskusyjnego na którym wystąpili m.in. prof. Włodzimierz Osadczy (prezes Instytutu Pamięci i Dziedzictwa Kresowego) oraz jako gość specjalny poseł na Sejm RP Robert Winnicki. Po konferencji nastąpiło uroczyste złożenie kwiatów pod pomnikiem Ofiar Wołynia oraz okolicznościowe przemówienia. Uroczystości zamknęła Msza święta. 

Check Also

Lublin: Odwiedziny u płk. Mariana Pawełczaka ps. Morwa

W środę 22 lipca działacze lubelskiego Koła Młodzieży Wszechpolskiej odwiedzili pułkownika Mariana Pawełczaka ps. Morwa, …