Warning: Use of undefined constant wp_cumulus_widget - assumed 'wp_cumulus_widget' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/narodowc/domains/mw.org.pl/public_html/wp-content/plugins/wp-cumulus/wp-cumulus.php on line 375
Bydgoszcz: oddaliśmy cześć wielkiemu mieszkańcowi
Home / Kujawsko-Pomorskie / Bydgoszcz: oddaliśmy cześć wielkiemu mieszkańcowi

Bydgoszcz: oddaliśmy cześć wielkiemu mieszkańcowi

29 stycznia obchodziliśmy 144. rocznicę urodzin Adama Grzymały-Siedleckiego oraz 53. rocznicę śmierci związanego z Bydgoszczą krytyka literackiego i teatralnego, dramatopisarza, tłumacza, prozaika i reżysera, zwolennika Narodowej Demokracji. Bydgoscy Wszechpolacy nawiedzili jego grób, znajdujący się na cemntarzu Nowofarnym, by zapalić symboliczny znicz oraz pomodlić się za bydgoszczanina.

Adam Grzymała-Siedlecki urodził się 29 stycznia 1876 roku. Był polskim korespondentem kongresu pokojowego w Paryżu. Był jednym z reprezentantów prasy polskiej przy podpisaniu traktatu pokojowego w Wersalu. Podczas wojny polsko-sowieckiej był korespondentem wojennym. Swoje obserwacje z frontu opisał w książce „Cud Wisły”. W październiku 1923 r. przeprowadził się do Bydgoszczy, gdzie zajmował się głównie pracą literacką. W swojej publicystyce zwracał uwagę na znaczenie Wielkopolski i Pomorza dla II Rzeczypospolitej oraz niebezpieczeństwo grożące ze strony Niemiec. Ściśle współpracował z Biblioteką Miejską w Bydgoszczy. W 1934 r. wyjechał do Warszawy. Po wybuchu wojny pracował jako referent w Radzie Głównej Opiekuńczej. W 1942 r. został aresztowany i trafił do więzienia na Pawiaku. Zwolniony po trzech miesiącach schronił się we wsi Bielany koło Grójca. Po wojnie ponownie zamieszkał w Bydgoszczy, gdzie był m.in. wykładowcą, reżyserem i kierownikiem Teatru Polskiego, w którym otrzymał dożywotni tytuł honorowego dyrektora. Zmarł w Bydgoszczy 29 stycznia 1967 r.

 

Check Also

Bydgoszcz: zbiórka podpisów

Wczoraj bydgoscy działacze zbierali przy ul. Mostowej podpisy poparcia dla kandydatury kol Krzysztofa Bosaka w …