Warning: Use of undefined constant wp_cumulus_widget - assumed 'wp_cumulus_widget' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/narodowc/domains/mw.org.pl/public_html/wp-content/plugins/wp-cumulus/wp-cumulus.php on line 375
Gniezno: Wszechpolacy spotkali się z kpt. Marią Krzyżańską
Home / Wielkopolskie / Gniezno: Wszechpolacy spotkali się z kpt. Marią Krzyżańską

Gniezno: Wszechpolacy spotkali się z kpt. Marią Krzyżańską

18 listopada spotkaliśmy się z panią kpt. Marią Krzyżańską, kombatantką NSZ i AK, wiceprezes Światowego Związku Żołnierzy AK – okręg Wlkp. która obchodziła w tym dniu swoje 95 urodziny.

Mogliśmy się tam pojawić dzięki zaproszeniu Gnieźnieńskie koło Armii Krajowej. Spotkanie z Panią Marią było tym bardziej interesujące, iż pochodzi ona z Gniezna.
Po krótkiej rozmowie z kombatantami przy okazji poczęstunku, mieliśmy uprzejmość wraz z prezesem koła AK złożyć życzenia i kwiaty naszej jubilatce. Po wszystkim udało nam się także przeprowadzić z nią krótki wywiad, który był dla nas żywą lekcją historii.

Pani Maria poszczycić się może przykładnym, narodowym aktywizmem, który panował w jej rodzinie jeszcze przed wojną. Jej matka udzielała się społecznie, ojciec natomiast działał w Stronnictwie Narodowym, Bractwie Kurkowym a także w Towarzystwie Gimnastycznym „Sokół”. W 1942 roku Pani Maria oraz jej siostra wstąpiły do Narodowych Sił Zbrojnych, jednak lokalne struktury tej organizacji wojskowej były zbyt słabo rozwinięte aby móc przeprowadzać regularne akcje. Z tego powodu już rok później, razem z siostrą Ewą, wstąpiły do Armii Krajowej, w której szeregach walczyły już do końca wojny.
Służyła w oddziale kapitana „Morusa” – Hilarego Moraczewskiego. Do jej zadań należało przenoszenie rozkazów i broni, prowadziła nasłuch radiowy, przeprowadzała osoby ukrywające się przed gestapo z jednej kryjówki do drugiej. Po wejściu wojsk rosyjskich była przesłuchiwana przez NKWD, potem UB, ale uniknęła dekonspiracji i nie została uwięziona.

Niestety, po wojnie z powodu swej walecznej, patriotycznej i szlachetnej przeszłości, w kraju ogarniętym komunizmem, Pani Maria nawet pomimo swojego dobrego wykształcenia nie mogła znaleźć zatrudnienia. Przez kolejne lata dotknęło ją wiele represji ze strony czerwonego ustroju.
Od początku powstania ŚZŻAK – okręg Wlkp. włączyła się w jego prace i aktywnie działa do dzisiaj jako wiceprezes organizacji. Zainicjowała tworzenie szkolnych kół przyjaciół AK i Wielkopolskiego Stowarzyszenia Pamięci AK.

Check Also

Gniezno: Wszechpolacy w odwiedzinach u przyjaciół z Narodowej Środy.

Działacze MW Gniezno mieli ostatnio przyjemność gościć w organizacji Narodowa Środa. Na wizytę składało się …