Warning: Use of undefined constant wp_cumulus_widget - assumed 'wp_cumulus_widget' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/narodowc/domains/mw.org.pl/public_html/wp-content/plugins/wp-cumulus/wp-cumulus.php on line 375
Zamość: Wszechpolacy wzięli udział w upamiętnieniu Kazimierza Deyny
Home / Lubelskie / Zamość: Wszechpolacy wzięli udział w upamiętnieniu Kazimierza Deyny

Zamość: Wszechpolacy wzięli udział w upamiętnieniu Kazimierza Deyny

1 września to także rocznica śmierci Kazimierza Deyny. 30 lat temu, w 1989 r., zginął na autostradzie pod San Diego, w wypadku samochodowym.
Przez wielu uważany za najlepszego piłkarza w historii naszego kraju. Największą część swojej kariery, bo aż 12 lat, spędził w Legii Warszawa.
Zawodnikiem stołecznej drużyny był w latach 1966-1978. Legendarny „Kaka” z „L-ką” na piersi rozegrał 390 meczów i zdobył 141 bramek, 2 razy triumfował w walce o mistrzostwo Polski i raz cieszył się ze zdobycia Pucharu Polski.
Jego statystyki w kadrze Polski wyglądają równie imponująco: 97 spotkań i 41 trafień.
Razem z reprezentacją wywalczył złoty medal na Igrzyskach Olimpijskich w Monachium (1972), 3. miejsce na Mistrzostwach Świata w RFN (1974) oraz srebro na Igrzyskach Olimpijskich w Montrealu (1976).
Jeśli mowa o indywidualnych osiągnięciach, to został wybrany m.in. 3. najlepszym piłkarzem na świecie w plebiscycie Złotej Piłki „France Football” (1974) i najlepszym polskim piłkarzem XX wieku przez tygodnik „Piłka Nożna”. Oprócz tego udało mu się zdobyć „koronę” króla strzelców na Igrzyskach Olimpijskich w Monachium.
W 2012 r. jego prochy sprowadzono do Polski i pochowano w Alei Zasłużonych na warszawskich Powązkach. Tego samego roku został odsłonięty jego pomnik, który znajduje się przed stadionem przy ulicy Łazienkowskiej.
Uroczystości z okazji tej smutnej rocznicy odbyły się przed meczem Legii Warszawa z Rakowem Częstochowa o godzinie 19:16. Kibice warszawskiej drużyny, w tym delegacja zamojskiego Koła Młodzieży Wszechpolskiej, oddali cześć legendarnemu zawodnikowi poprzez złożenie wieńców pod tablicą upamiętniającą zawodnika oraz pod jego pomnikiem. Podczas tego wydarzenia fani skandowali nazwisko Deyny a także hasła związane z jego osobą.

Check Also

Lublin: Odwiedziny u płk. Mariana Pawełczaka ps. Morwa

W środę 22 lipca działacze lubelskiego Koła Młodzieży Wszechpolskiej odwiedzili pułkownika Mariana Pawełczaka ps. Morwa, …