Warning: Use of undefined constant wp_cumulus_widget - assumed 'wp_cumulus_widget' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/narodowc/domains/mw.org.pl/public_html/wp-content/plugins/wp-cumulus/wp-cumulus.php on line 375
Toruń: upamiętnienie ofiar Wołynia
Home / Kujawsko-Pomorskie / Toruń: upamiętnienie ofiar Wołynia

Toruń: upamiętnienie ofiar Wołynia

11 lipca w 76. rocznicę „Krwawej Niedzieli” na Wołyniu udaliśmy się pod tablicę upamiętniającą te wydarzenia, gdzie zapaliliśmy symboliczny znicz oraz pomodliliśmy się za ofiary zbrodni dokonanej prze Ukraińską Powstańczą Armię na naszych rodakach.

„Krwawa niedziela” na Wołyniu (11 lipca 1943 roku) stanowiła apogeum Rzezi Wołyńskiej, podczas której ukraińskie oddziały OUN-UPA z pomocą okolicznych chłopów w okrutny sposób mordowały mieszkających na tych terenach Polaków. Tego dnia przeprowadzono atak na około 100 miejscowości w powiatach włodzimierskim, horochowskim, kowelskim oraz łuckim. Ukraińcy otaczali wieś, tak, żeby nikt nie mógł uciec i przystępowali do swoich zbrodni. W wielu miejscowościach wykorzystano fakt, że w niedzielę Polacy gromadzili się w kościołach na Mszach Świętych, ginęli więc podczas nich, a kościoły niszczono. Nasi rodacy umierali w okrutnych męczarniach, nie oszczędzano nawet kobiet i dzieci.

 

Check Also

Bydgoszcz: zbiórka podpisów

Wczoraj bydgoscy działacze zbierali przy ul. Mostowej podpisy poparcia dla kandydatury kol Krzysztofa Bosaka w …