Home / Lubelskie / Lublin: II Kongres środowisk kresowych Rzeczypospolitej Polskiej

Lublin: II Kongres środowisk kresowych Rzeczypospolitej Polskiej

II Kongres Środowisk Kresowych Rzeczpospolitej Polskiej odbył się – tak jak pierwsza edycja – w Lublinie. Obrady trwały dwa dni, 14 i 15 czerwca. Głównym organizatorem Kongresu był Instytut Pamięci i Dziedzictwa Kresowego. W organizację włączyło się wiele podmiotów, w tym organizacje młodzieżowe i akademickie.
Kongres i połączona z nim Międzynarodowa Konferencja Naukowa ,,Gród co Semper był Fidelis… Lwów w życiu II Rzeczpospolitej Polskiej (1919 – 1939)” odbyły się w Lubelskim Towarzystwie Naukowym.
Działacze lubelskiego Koła, poza aktywnym włączeniem się w organizację tego wydarzenia, wystawili stoisko promocyjne, gdzie można było nabyć nasze czasopisma oraz tematyczne kubki pamiątkowe.
Obecność młodzieży na Kongresie, która nie tylko słuchała prelekcji, ale przede wszystkim wzięła na swoje barki organizację Kongresu od strony technicznej, świadczy o więzi pokoleniowej jaka łączy nas z kresowiakami i całym środowiskiem kresowym. Dziedzictwo kresów nie jest ciężarem, jest bogactwem kulturowym, o którym dziś wielu Polaków zapomniało. Cieszymy się, że mogliśmy wziąć aktywny udział w II Kongresie Środowisk Kresowych.
Organizując w lutym szkołę zimową o tematyce kresowej, oddając hołd walczącym w obronie Lwowa w maju, a teraz włączając się w organizację Kongresu, dajemy jasny sygnał – My o Kresach nie zapominamy!

Check Also

Lublin: rocznica podpisania traktatu wersalskiego

28 czerwca to bardzo ważna data. W 1919 roku tego dnia Roman Dmowski i Jan …