Home / Lubuskie / Zielona Góra: Wszechpolacy upamiętnili Wydarzenia Zielonogórskie

Zielona Góra: Wszechpolacy upamiętnili Wydarzenia Zielonogórskie

Trzydziestego maja, w rocznicę Wydarzeń Zielonogórskich, Wszechpolacy razem z kolegami z Ruchu Narodowego Lubuskie i stowarzyszenia “Lubuszanie dla Rzeczypospolitej” upamiętnili walkę zielonogórzan przeciwko decyzjom władz komunistycznych z 1960 roku.

Uroczystości rozpoczęliśmy od złożenia kwiatów pod pomnikiem Wydarzeń Zielonogórskich w pobliżu filharmonii. Następnie udaliśmy się pod konkatedrę pw. Świętej Jadwigi Śląskiej, gdzie został pochowany jeden z bohaterów tamtych wydarzeń. ówczesny proboszcz tej parafii, ksiądz Kazimierz Michalski. Po krótkiej modlitwie za duchownego zapaliliśmy znicze na jego nagrobku.

Do Wydarzeń Zielonogórskich doszło pięćdziesiąt dziewięć lat temu, gdy komunistyczne władze miasta nakazały eksmisje Domu Katolickiego, w którym odbywały się m.in. lekcje religii, mieściły się oddziały prasy katolickiej i stowarzyszeń charytatywnych. Mieszkańcy Zielonej Góry na czele z ks. Kazimierzem Michalskim postanowili się temu sprzeciwić. W ramach protestów doszło do starć z milicją. W szczytowych momentach w wydarzeniach uczestniczyło ponad 5000 osób.

Wydarzenia Zielonogórskie w 1960 r. były największym antykomunistycznym wystąpieniem w Polsce między Poznańskim Czerwcem 1956 i Wydarzeniami Grudniowymi 1970.

   

Check Also

Zielona Góra: Wszechpolacy wzięli udział w spotkaniu z dr Joanną Teglund

Trzydziestego pierwszego maja, zielonogórscy Wszechpolacy wzięli udział w spotkaniu z dr Joanną Teglund – specjalistką …