Home / Podlaskie / Wszechpolacy aktywnie działają na Kresach Wschodnich!

Wszechpolacy aktywnie działają na Kresach Wschodnich!

Działacze z Białegostoku w minioną majówkę zorganizowali Wszechpolski Wyjazd na Wileńszczyznę. Wszechpolacy z całej Polski licznie stawili się na wyjeździe. Punktem kulminacyjnym i inicjatywą wokół, której odbył się wspomniany powyżej wyjazd była Parada Polskości w Wilnie dnia 4 maja.

Jest to coroczne wydarzenie które przyciąga tysiące Polaków zamieszkujących tereny Litwy. W tym roku nawiązywało szczególnie do dnia Polonii i Polaków za granicą oraz do 30 lecia Związku Polaków na Litwie. Również bardzo wielu Polaków z macierzy pojawiło się na tym wydarzeniu. Wyjazd przebiegł pod znakiem modlitwy, nabywania formacji oraz zdobywania nowych kontaktów i znajomości.

Dzięki gościnności działaczy Ruchu Młodzieży Polskiej mieliśmy możliwość zarówno zorganizować spotkanie formacyjne dla Wszechpolaków i kolegów z RMP w Solecznikach ale i również wspólnie spędzić czas podróżując szlakiem polskiego dziedzictwa w Wilnie. Miejsca takie jak cmentarz na Rossie, kaplica ostrobramska z najświętszym obrazem, góra trzech krzyży to tylko niektóre z miejsc które Wszechpolacy mieli okazję zwiedzić. Cenne wskazówki i opowieści działaczy RMP, były niezwykle potrzebne do pogłębienia wiedzy o historii i życiu społeczności polskiej na terenach rejonu solecznickiego i wileńskiego. Działalność kresowa to przede wszystkim kontakt z Polakami tam mieszkającymi oraz zainteresowanie ich losem. Każdego dnia starajmy się wtłaczać w nasze życie hasło Jeden Naród ponad Granicami, które jest tak niezbędne w obliczu obecnej sytuacji Polaków na kresach.

 

 

 

 

 

Check Also

Białystok: Wszechpolacy sprzątają pomnik Powstańców styczniowych.

22 czerwca Białostoccy działacze Młodzieży Wszechposlkiej zajęli się czyszczeniem zaniedbanego pomniku historycznego w okolicy Bielska …