Home / Wielkopolskie / Piła: Wszechpolacy uczcili Stanisława Staszica

Piła: Wszechpolacy uczcili Stanisława Staszica

Dziś rano postawiliśmy symboliczny znicz przy pomniku Księdza Stanisława Staszica. Ten najsławniejszy Pilanin dołożył swoją cegiełkę do Konstytucji 3 Maja. Postać wyjątkowa i do dziś znana z tego, że urodziła się w Pile warta jest szerszego zainteresowania, ponieważ jego słowa i czyny mogą dziś być dla nas natchnieniem.

Konstytucja 3 Maja na przestrzeni lat stała się symbolem niepodległości. To za obchodzenie rocznic jej utworzenia do więzień podczas okupacji trafiali najznamienitsi synowie i córki tej ziemi. Każdy z zaborców bał się wspomnienia o tym dokumencie czy to zaborcy, czy Trzecia Rzesza czy PRL. Do niedawna to właśnie 3 majowa manifestacja z 1945 roku była najliczniejszym występem Pilan opisującym miłość do Ojczyzny. Za organizację tej uroczystości pilscy harcerze byli prześladowani przez UB.

Tak o to historia tej Konstytucji wciąż przeplata się z losami kolejnych pokoleń, a my pamiętając o niej pamiętamy o czynach Bohaterów. Gdy oni upamiętniali ten dzień groziło to prześladowaniem i śmiercią – dziś to tylko poświęcenie wolnego czasu. Więc nie wzbraniajmy się przed uczczeniem Konstytucji!

Check Also

Wyrzysk: Obchody dnia pamięci Żołnierzy Wyklętych

W poniedziałek 1 marca prezes koła MW Wyrzysk Patryk Semczuk zorganizował w skromnym gronie (pandemia) …