Home / Lubelskie / Lublin: Komentarz MW w temacie referendum ws. Górek Czechowskich

Lublin: Komentarz MW w temacie referendum ws. Górek Czechowskich

W ostatnim czasie mieszkańcy Lublina mogli zaobserwować rosnące jak grzyby po deszczu bilbordy reklamowe, plakaty i osoby rozdające ulotki, których celem było przekonanie do zagłosowania na proponowaną przez siebie opcję w zbliżającym się referendum.

Istota całego zamieszania jest propozycja developera TBV zmiany planu zagospodarowania terenu obejmującego górki czechowskie. TBV proponowało zmianę formy zagospodarowania 30 ha z komercyjnej na mieszkaniową. Na reszcie terenu miałby powstać naturalistyczny park obejmujący 75 ha.

W gorącej dyskusji przed referendum przeciwnicy planów TBV wskazywali, że nie ma żadnych zapewnień ze strony developera, że propozycję zostaną zrealizowane, a same bloki przyczynią się do zmiany jakości powietrza w mieście i zwiększenia odczuwalnej temperatury (tzw. miejska wyspa ciepła). Zwolennicy powstania parku wskazywali za to, że teren ten jest niezagospodarowany i doskonale nadaję się do tego by przekształcić go w miejskie tereny zielone służące mieszkańcom do wypoczynku.

Swoje zdanie odnośnie propozycji developera Lublinianie wyrazili w niedzielę 7 kwietnia. Na wstępie to omówienia samego referendum trzeba wskazać, że według prawa polskiego, aby lokalne referendum było wiążące frekwencja musi wynieść co najmniej 30% uprawnionych do głosowania.

Wczorajsze referendum było historyczne. Było to pierwsze lokalne referendum w Lublinie. Jednak liczby pokazują, że mieszkańcy nie zbyt chętnie skorzystali z możliwości wypowiedzenia się w spornym temacie. W referendum wzięło udział 33.664 osób z 260.853 uprawnionych do oddania głosu.

Za opowiedziało się 10.823 co stanowiło 32,3 % oddanych głosów

Przeciw – 22.708, co stanowiło 67,7 % oddanych głosów

Frekwencja wyniosła – 12,91 %

Referendum jest więc niewiążące, ponadto jego wynik pokazuje, że dwukrotnie więcej głosujących opowiedziało się przeciw zmianom planu zagospodarowania spornego terenu, a więc przeciw budowie bloków.

Lubelscy MW w wydanym przed referendum oświadczeniu apelowała o głosowanie przeciw planowanym zmianom. Treść oświadczenia dostępna tutaj: https://www.facebook.com/427393837327365/posts/2206185899448141/

Check Also

Lublin: rocznica podpisania traktatu wersalskiego

28 czerwca to bardzo ważna data. W 1919 roku tego dnia Roman Dmowski i Jan …