Home / Lubelskie / Lublin: Droga Krzyżowa na Majdanku

Lublin: Droga Krzyżowa na Majdanku

W miniony piątek działacze lubelskiego koła Młodzieży Wszechpolskiej wzięli udział XX Drodze Krzyżowej na Majdanku.
Razem z kilkoma tysiącami wiernych modliliśmy się na terenie byłego obozu koncentracyjnego na Majdanku. Zebraliśmy się przy Pomniku-Bramie ok. godziny 18, a następnie z krzyżem wyruszyliśmy w trasę przez były KL Lublin. Kolejne stacje umiejscowione były pomiędzy barakami, drutami kolczastymi i w pobliżu miejsc kaźni. To wydarzenie religijne jest też ważną lekcją historii. Uczestnicy wysłuchali wspomnień byłych więźniów.
„Gwałtowny marsz zmienia się prawie w bieg. Tchu brakuje. Co chwila potyka się ktoś i tylko dzięki pomocy i szarpnięciu towarzysza nie zostaje na drodze. Więźniowie wydają okrzyk bólu i zgrozy – żołnierze śmieją się głośno. Nagle ujrzeliśmy z jakiegoś pagórka baraki olbrzymiego obozu Majdanek, otoczone drutem kolczastym na wysokości trzech metrów. Zameldowaliśmy się blokowemu i staliśmy się już prawdziwymi więźniami na Majdanku” – wspomina Zofia Pawłowska, była więźniarka.
Droga krzyżowa zakończyła się w pobliżu mauzoleum, w którym spoczywają prochy ofiar Majdanka.
Hasłem przewodnim tegorocznej Drogi Krzyżowej były słowa: „JA JESTEM wśród Was”. Pan Bóg uczestniczy w życiu każdego człowieka. Zawsze stoi blisko, trzyma rękę na ramieniu i choćby człowiek uciekł na koniec świata, w głąb rozpaczy i grzechu, to On i tak tam będzie.

Check Also

Lubelszczyzna: Wszechpolacy na akademii Kozłowieckiej

16 listopada delegacja Młodzieży Wszechpolskiej Okręgu Lubelskiego wzięła udział w Akademii Kozłowieckiej.Wysłuchaliśmy wykładu m. in. …