Home / Pomorskie / Tczew: Wiec Ku Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Tczew: Wiec Ku Pamięci Żołnierzy Wyklętych

“Armio Wyklęta Tczew o was Pamięta!” – pod takim hasłem przebiegły organizowane przez tczewską MW obchody Narodowego Dnia Pamięci o Żołnierzach Wyklętych w Tczewie.

Wiec rozpoczął się odśpiewaniem hymnu narodowego. Następnie słowami “Czołem Wielkiej Polsce” i odpowiedzią tłumu przemówienie rozpoczął prezes tczewskiego koła Młodzieży Wszechpolskiej. W swojej wypowiedzi podkreślał wartość ideałów, które przyświecały Żołnierzom Wyklętym tłumacząc, że celem wieców pamięci nie jest jedynie pamięć sama w sobie, a inspiracja do codziennego życia wartościami takimi jak Bóg, Honor i Ojczyzna. Przemówienie Wszechpolak zakończył wierszem Herberta – “Przesłanie Pana Cogito”.

W międzyczasie zarzucane były okrzyki: “Naszym celem Wielka Polska”, “Śmierć Wrogom Ojczyzny”, czy “Cześć i Chwała Bohaterom”. W trakcie uroczystości narodowcy sprzedawali wlepki z wizerunkami Wyklętych z których zysk w całości przekazany zostanie na leczenie chorego chłopca, Arturka Rosy.

Następnie odczytywano nazwiska poszczególnych Wyklętych po których tłum odpowiadał “obecny”. Uroczystości zakończyły się modlitwą “Pod twoją obronę” oraz odśpiewaniem pieśni “Boże coś Polskę”.

Check Also

Gdynia: Konferencja prasowa Wszechpolaków w związku z lewicowym wandalizmem

W piątek 5 lutego działacze gdyńskiego koła Młodzieży Wszechpolskiej zorganizowali konferencję prasową, w związku z …