Warning: Use of undefined constant wp_cumulus_widget - assumed 'wp_cumulus_widget' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/narodowc/domains/mw.org.pl/public_html/wp-content/plugins/wp-cumulus/wp-cumulus.php on line 375
Dolny Śląsk: Wszechpolacy z wizytą na cmentarzu w Jaworze
Home / Dolnośląskie / Dolny Śląsk: Wszechpolacy z wizytą na cmentarzu w Jaworze

Dolny Śląsk: Wszechpolacy z wizytą na cmentarzu w Jaworze

Dolnośląscy wszechpolacy przeprowadzili 23 lutego akcję “Kocham Polskę” w Legnicy i Jaworze. Po przeprowadzeniu akcji odwiedzili lokalny cmentarz.

Akcja przebiegła bardzo sprawnie, a plakaty zostały bardzo szybko rozdane. Po akcji wszechpolacy udali się na lokalny cmentarz i zapalili znicze przy tablicy upamiętniającej meijscowych żołnierzy wyklętych w Jaworze. Mowa o Czesławie Warance i Janie Kruku.

Jan Kruk na polecenie Czesława Waranki zastrzelił w 1946 roku jaworskiego starostę Adama Bystry-Bykowskiego. Starosta był w czasie wojny konfidentem gestapo. Podziemie niepodległościowe skazało go na śmierć za zdradę i donosicielstwo. Za ten czyn Waranka i Kruk zostali w październiku 1946 roku straceni przez komunistów, w egzekucji na Zamku Piastowskim w Jaworze.

Check Also

Kolejna edycja kampanii społecznej Kocham Polskę

Jak co roku, 14 lutego, odbyła się ogólnopolska Kampania Społeczna Kocham Polskę organizowana przez działaczy …