Home / Małopolskie / Zimowy obóz Młodzieży Wszechpolskiej 2019

Zimowy obóz Młodzieży Wszechpolskiej 2019

W dniach 15-17 lutego, jak co roku odbył się obóz zimowy Młodzieży Wszechpolskiej, który zorganizował Okręg Śląski. Tym razem nasze struktury zawitały do miejscowości Ząb, koło Zakopanego. Jak na każdym obozie, oprócz naszych członków, gościliśmy także delegację zza granicy. Tym razem była to młodzież sympatyzująca z słowacką partią nacjonalistyczną- Ľudová strana Naše Slovensko, wraz z posłem Milanem Mazurkiem. Prawie setka uczestników obozu, mogła w tych dniach posłuchać ciekawych referatów, przeprowadzić wiele wartościowych rozmów oraz pooddychać górskim powietrzem.

Po przybyciu na miejsce, zakwaterowaniu się i zjedzeniu ciepłego posiłku, przyszedł czas na pierwsze referaty. Od kol. Joanny Jacieczko-Niedzielko mogliśmy dowiedzieć się wielu ciekawych informacji na temat Kornela Makuszyńskiego, znanego przede wszystkim z historyjek o Koziołku Matołku, czy powieści ,,Szatan z siódmej klasy”. Słuchaliśmy o tym, jak dzieła Makuszyńskiego zdobywały popularność, jak przywiązywał się do Zakopanego oraz o tym, że pisarz ten, sympatyzował z endecją. Drugi wykład prowadzony przez kol. Piotra Balińskiego był powiązany z „ekologią” a raczej prawidłowo mówiąc z sozologią, czyli nauką zajmującą się problemami ochrony przyrody i jej zasobów. Piotr przybliżył nam historię tegorocznego patrona Młodzieży Wszechpolskiej, którym został Jan Gwalbert Pawlikowski- narodowiec, społecznik, taternik oraz pionier ochrony przyrody w Polsce.

W sobotę wstaliśmy wczesnym rankiem, aby zadbać o naszą kulturę fizyczną. Podzieliliśmy się na trzy grupy: narciarską, wysokogórską i niskogórską. Każdy uczestnik w miarę swoich zainteresowań, mógł skorzystać z dobrodziejstw Tatr. Dopisała ładna, słoneczna pogoda. Była to przyjemna rozrywka i sposób na wspólną integrację. Wieczorem oczywiście zgromadziliśmy się wszyscy aby znów zdobyć garść informacji wypływających z referatów. Pierwszy przemówił prezes naszej organizacji Ziemowit Przebitkowski. Przypomniał nam o tym jaki jest cel bycia Wszechpolakiem oraz o możliwościach rozwoju naszej organizacji. Myślę, że po takim wykładzie, każdy uczestnik obozu dostał motywację do jeszcze większego zaangażowania się w działalność narodową. Następnie głos przejął gość z Słowacji – poseł Milan Mazurek. Jego referat miał formę pytań odpowiedzi. Zadawaliśmy pytania na temat działalności nacjonalistycznej na Słowacji, sytuacji Kościoła Katolickiego w ich państwie czy ważnych postaciach narodowej historii Słowaków takich jak Ludevít Štúr i Andrej Hlinka. Po przemowach, wieczorową porą przyszedł czas na integrację: wspólne rozmowy, dyskusje czy nawet jak to przystało w karnawale- tańce.

Nadszedł ostatni dzień naszego obozu. Po śniadaniu udaliśmy się pieszo na niedzielną Mszę Świętą. Po powrocie ostatni referat wygłosił kol. Jakub Siemiątkowski. Poruszył on temat Jakobinów.
Jak zawsze na końcu takich wyjazdów przychodzi lekki smutek, że czas wracać do domów, jednak na szczęście wiemy, że już niedługo będziemy mogli się spotkać na innych wyjazdach i akcjach.

Check Also

Wszechpolacy z Bielska- Białej porozklejali plakaty w ramach akcji PieluszkadlaMaluszka

Wczoraj działacze #MłodzieżWszechpolska #BielskoBiała w ramach promocji akcji #PieluszkadlaMaluszka, której celem jest wsparcie lokalnych domów …