Warning: Use of undefined constant wp_cumulus_widget - assumed 'wp_cumulus_widget' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/narodowc/domains/mw.org.pl/public_html/wp-content/plugins/wp-cumulus/wp-cumulus.php on line 375
Lublin: Szkoła zimowa MW
Home / Lubelskie / Lublin: Szkoła zimowa MW

Lublin: Szkoła zimowa MW

W dniach 23-24 lutego Okręg Lubelski Młodzieży Wszechpolskiej zorganizował Szkołę Zimową MW w Lublinie, której tematyka dotyczyła Kresów Wschodnich.

W sobotę, tuż po godzinie 9, spotkaliśmy się w Klubie Inteligencji Katolickiej na wspólnym śniadaniu, które przygotowali wcześniej nasi pracowici działacze. Po posiłku rozpoczęliśmy spotkanie tradycyjnie od odśpiewania Hymnu Młodych oraz pomodliliśmy się o Boże błogosławieństwo i pomyślność do patrona naszej organizacji – św. Maksymiliana Marii Kolbe. Następnie Prezes Okręgu Lubelskiego, kol. Maciej, oficjalnie otworzył wydarzenie. Pierwszy wykład pt. „Kult Maryjny w Narodzie Polskim” wygłosił nasz gość specjalny, który szczegółowo przedstawił nam ten temat. Kolejny wykład poprowadził dr hab. Włodzimierz Osadczy, profesor nadzwyczajny KUL. Prelekcja traktowała o świcie i zmierzchu Kościoła na Kresach, a po zakończeniu referent odpowiedział na pytania nurtujące słuchaczy. Po tym wystąpieniu zrobiliśmy sobie przerwę i udaliśmy się do miejscowej restauracji, by odpocząć i porozmawiać przy ciepłym posiłku. Po obiedzie rozpoczął się kolejny wykład. Naszym gościem był Mieczysław Ryba, prof. nadzw. KUL, który opowiedział o zmaganiach cywilizacyjno-kulturowych na Kresach Wschodnich. Po ostatniej w tym dniu prelekcji udaliśmy się do jednego z lubelskich lokali, by porozmawiać w nieco luźniejszej atmosferze. Była to świetna okazja do lepszego poznania się i zacieśnienia koleżeńskich więzów. Niedzielę, czyli drugi dzień Szkoły Zimowej, rozpoczęliśmy Mszą Świętą. Po wspólnym śniadaniu miał miejsce referat kol. Michała, pełniącego funkcję wiceprezesa naszego Okręgu, pt. “Krótka historia sportu na Kresach Wschodnich”. Po zakończeniu prelekcji udaliśmy się do pobliskiej stołówki na obiad. Po przerwie głos zabrał kol. Wojciech Rowiński, Prezes Okręgu Lubelskiego ZŻ NSZ, członek Zarządu Głównego ZŻ NSZ. Była to ostatnia prelekcja Szkoły Zimowej i dotyczyła Kresów Wschodnich w myśli Narodowych Sił Zbrojnych.

Podczas trwania Szkoły mieliśmy przyjemność gościć delegacje z Okręgów: Wielkopolskiego, Podkarpackiego, Mazowieckiego oraz Podlaskiego, którym bardzo dziękujemy za przybycie.

Check Also

Lublin: Odwiedziny u płk. Mariana Pawełczaka ps. Morwa

W środę 22 lipca działacze lubelskiego Koła Młodzieży Wszechpolskiej odwiedzili pułkownika Mariana Pawełczaka ps. Morwa, …