Home / Lubuskie / Gorzów Wielkopolski: Spotkanie z dr. Jastrzębiem nt. powstania wielkopolskiego

Gorzów Wielkopolski: Spotkanie z dr. Jastrzębiem nt. powstania wielkopolskiego

W piątek 11 stycznia 2019 roku, z okazji niedawno obchodzonej setnej rocznicy wybuchu Powstania wielkopolskiego, gorzowskie koło Młodzieży Wszechpolskiej zorganizowało prelekcję na temat jednego z niewielu zwycięskich powstań w historii naszego narodu.

Wykład odbył się w centrum charytatywnym Stowarzyszenia Pomocy Bliźniemu im. Brata Krystyna w Gorzowie Wielkopolskim i pojawiło się na nim parędziesiąt osób.

Osoby obecne na spotkaniu mogły się dowiedzieć m.in. o oddolnym charakterze powstania, przebiegu poszczególnych jego bitew, jak i szerzej poznać jego dowódców: kpt. Stanisława Tkaczaka i gen. Józefa Dowbor-Muśnickiego. Obecni mogli również zobaczyć archiwalne zdjęcia z powstania sprzed stu lat.

Prelegent Łukasz Jastrząb  jest  dr historii, absolwentem Instytutu Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM w Poznaniu (2001). Jego zainteresowania badawcze to: dzieje poznańskiego Czerwca 1956 r. Autor m.in.: “«Rozstrzelano moje serce w Poznaniu»: Poznański Czerwiec 1956 r.: straty osobowe i ich analiza” (2006); “Biogramy ofiar Poznańskiego Czerwca 1956 r.” (2007); “Lista strat powstania wielkopolskiego od 27.12.1918 r. do 8.03.1920 r.” (współautor: 2009); “Milicja Obywatelska w Poznańskim Czerwcu 1956 r.: wybór źródeł” (2011).

Zapraszamy na kolejne spotkania organizowane przez gorzowskie koło Młodzieży Wszechpolskiej.

Check Also

Zielona Góra: Wszechpolacy wzięli udział w spotkaniu z dr Joanną Teglund

Trzydziestego pierwszego maja, zielonogórscy Wszechpolacy wzięli udział w spotkaniu z dr Joanną Teglund – specjalistką …