Home / Lubelskie / Lublin : Przejście szlakiem pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Lublin : Przejście szlakiem pamięci Żołnierzy Wyklętych.

W piątek, 16 listopada, działacze Młodzieży Wszechpolskiej z Lublina po raz kolejny przeszli szlakiem pamięci Żołnierzy Wyklętych w Lublinie.
Jest to jedyny taki szlak w Polsce. Pierwszym punktem programu było spotkanie z rekonstruktorem, który zaprezentował ubiór i sprzęt żołnierzy II konspiracji oraz opowiedział o trudach ich walki.
Następnie nasz przewodnik, kol. Wojtek, oprowadził nas po miejscach, gdzie niegdyś znajdowały się areszty komunistyczne (ul. Świętoduska i ul. Cicha) oraz katownie, w których torturowano osoby przetrzymywane (ul. Jasna). Kolejnym punktem szlaku były budynki, gdzie niegdyś mieściły się siedziby NKWD, PUBP czy komisariat MO.Udaliśmy się również pod pierwszy rektorat UMCS, w którym to właśnie komuniści chcieli kształcić swoje “elity”, które miałyby w przyszłości dowodzić państwem. Przejście, pełne ciekawostek, odniesień do PRLu i dzisiejszej Polski, zakończyliśmy na Zamku Lubelskim, gdzie w latach 1944-1954 było więzienie, w którym przebywało nawet 32 tys. osób.
Dzięki takim inicjatywom pogłębiamy swoją wiedzę dotyczącą czasów komunistycznych, a także uświadamiamy sobie, jak ważna jest pamięć o żołnierzach walczących o wolność naszej ojczyzny.
Cześć i chwała bohaterom!

Check Also

Lublin: Obchody 100 rocznicy podpisania traktatu wersalskiego

28 czerwca przypadła 100. rocznica podpisania traktatu wersalskiego, który de iure przywracał Polskę na mapy …