Home / Lubelskie / Lublin : III Rajd szlakiem Józefa Franczaka ps. “Laluś”

Lublin : III Rajd szlakiem Józefa Franczaka ps. “Laluś”

21 października 1963r. zginął ostatni partyzant – sierżant Józef Franczak, ps. Laluś.

Z tej okazji został zorganizowany już III Rajd szlakiem Józefa Franczaka, w którym nasi działacze wzięli udział. Trasa Świdnik – Majdan Kozic Górnych – Piaski liczyła ok. 30km i rozpoczęła się uroczystą mszą świętą w kościele pw. NMP Matki Kościoła w Świdniku. Zgromadzeni zostali zarejestrowani jako uczestnicy rajdu i otrzymali słodki poczęstunek, po czym wyruszyli w drogę.

Pierwszym przystankiem był pomnik w lesie krępieckim upamiętniający zamordowanych przez hitlerowców na Zamku Lubelskim. Uczestnicy złożyli kwiaty i zapalili znicze, po czym maszerowali dalej. Trasa przebiegała lasami, polami, łąkami Lubelszczyzny, które na jesień przybierają piękne barwy. Uczestnicy dotarli na miejsce śmierci sierżanta Franczaka, gdzie zachował się dom, przy którym zginął. W tym miejscu postawiony został pamiątkowy krzyż. Ostatnim postojem, a zarazem miejscem finałowym rajdu była miejscowość Piaski, gdzie znajduje się pomnik sierżanta oraz mogiła, gdzie zostały złożone jego szczątki.

To niesamowite uczucie móc maszerować po lasach, w których być może poruszał się również Laluś. Na rajdzie można było spotkać syna sierżanta Józefa Franczaka, który nie krył wzruszenia, że tak wiele osób upamiętnia jego ojca. Panowała bardzo przyjazna atmosfera, można było skosztować także wielu różnych specjałów kuchni polskiej. Na zakończenie głos zabrał jeden z kombatantów AK, wspominając o tym, jak ważne jest sianie ziarna patriotyzmu wśród młodzieży. Organizatorzy rajdu zapowiedzieli, że będą to obchody cykliczne, powtarzające się raz w roku.

Jeśli chcesz działać dla dobra Ojczyzny i Narodu, nie czekaj, już dziś wyślij zgłoszenie i dołącz do nas! ->> http://dolacz.mw.org.pl/

 

Check Also

Łódź: 100. rocznica podpisania Traktatu Wersalskiego

28 czerwca 1919 roku Roman Dmowski jako przedstawiciel narodu polskiego podpisał Traktat Wersalski, który przywrócił …