Home / Pomorskie / Tczew: Obchody 17 września – 79. rocznica napaści ZSRR na Polskę

Tczew: Obchody 17 września – 79. rocznica napaści ZSRR na Polskę

Jak co roku Młodzież Wszechpolska Tczew, wraz z Instytutem Pamięci Narodowej i Orderem Świętego Stanisława organizowała obchody upamiętniające “ZdRadziecką” napaść na Polskę – 17 września 1939 r.

W tym roku w przygotowanie przedsięwzięcia zaangażowali się także uczniowie szkół ponadgimnazjalnych. Tradycyjnie uroczystość śpiewem patriotycznych pieśni uświetniał “Chór Passionata”.

Obchody rozpoczęły się Mszą Świętą za Ojczyznę w tczewskiej Farze. Po zakończeniu Mszy Świętej uczestnicy uroczystości przenieśli się do Fabryki Sztuk, gdzie pod krótkiej modlitwie uczniowie I LO w Tczewie przedstawili scenkę ukazującą napaść komunistów i nazistów na Polskę we wrześniu 1939 roku. Uczniowie II LO natomiast czytali listy polskich żołnierzy biorących udział w Kampanii Wrześniowej do swoich rodzin.

Pomiędzy wystąpieniami zebrani śpiewali patriotyczne pieśni m.in. “Jak długo w sercach naszych” , “Piechota”, czy popularny w międzywojniu “Hymn Młodych”.  Pod koniec uroczystości głos zabrał Piotr Szubarczyk, przedstawiciel Instytutu Pamięci Narodowej. Pan Szubarczyk dokładnie opisał kontekst historyczny ataku Związku Radzieckiego z 17 września. Po nim głos zabrał prezes Młodzieży Wszechpolskiej w Tczewie, odnosząc się do zdrady aliantów i tego że żadne sojusze nie są stałe. Głównym przesłaniem Wszechpolaka było to, iż powinniśmy wyciągnąć wnioski z tych wydarzeń i przestać polegać wyłącznie na sojusznikach jak robią to rządy III RP.

Uroczystości prowadził przedstawiciel Orderu Świętego Stanisława, Stefan Kukowski.

Check Also

Pomorze: Wszechpolacy upamiętnili 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej

1 września wczesnym rankiem Wszechpolacy w Gdańsku na Westerplatte oraz w Tczewie upamiętnili wybuch II …