Home / Pomorskie / Tczew: Obchody 17 września – 79. rocznica napaści ZSRR na Polskę

Tczew: Obchody 17 września – 79. rocznica napaści ZSRR na Polskę

Jak co roku Młodzież Wszechpolska Tczew, wraz z Instytutem Pamięci Narodowej i Orderem Świętego Stanisława organizowała obchody upamiętniające “ZdRadziecką” napaść na Polskę – 17 września 1939 r.

W tym roku w przygotowanie przedsięwzięcia zaangażowali się także uczniowie szkół ponadgimnazjalnych. Tradycyjnie uroczystość śpiewem patriotycznych pieśni uświetniał “Chór Passionata”.

Obchody rozpoczęły się Mszą Świętą za Ojczyznę w tczewskiej Farze. Po zakończeniu Mszy Świętej uczestnicy uroczystości przenieśli się do Fabryki Sztuk, gdzie pod krótkiej modlitwie uczniowie I LO w Tczewie przedstawili scenkę ukazującą napaść komunistów i nazistów na Polskę we wrześniu 1939 roku. Uczniowie II LO natomiast czytali listy polskich żołnierzy biorących udział w Kampanii Wrześniowej do swoich rodzin.

Pomiędzy wystąpieniami zebrani śpiewali patriotyczne pieśni m.in. “Jak długo w sercach naszych” , “Piechota”, czy popularny w międzywojniu “Hymn Młodych”.  Pod koniec uroczystości głos zabrał Piotr Szubarczyk, przedstawiciel Instytutu Pamięci Narodowej. Pan Szubarczyk dokładnie opisał kontekst historyczny ataku Związku Radzieckiego z 17 września. Po nim głos zabrał prezes Młodzieży Wszechpolskiej w Tczewie, odnosząc się do zdrady aliantów i tego że żadne sojusze nie są stałe. Głównym przesłaniem Wszechpolaka było to, iż powinniśmy wyciągnąć wnioski z tych wydarzeń i przestać polegać wyłącznie na sojusznikach jak robią to rządy III RP.

Uroczystości prowadził przedstawiciel Orderu Świętego Stanisława, Stefan Kukowski.

Check Also

Zjazd okręgu pomorskiego Młodzieży Wszechpolskiej 2019

Dnia 19 maja odbył się Zjazd okręgu pomorskiego MW. Podczas zjazdu pomorscy Wszechpolacy zebrali się w …