Home / Opolskie / Brzeg: Konferencja prasowa w sprawie programów pomocowych dla mniejszości romskiej

Brzeg: Konferencja prasowa w sprawie programów pomocowych dla mniejszości romskiej

W ubiegłą środę w Brzegu (woj. opolskie) odbyła się konferencja prasowa , podczas której działacze lokalnych struktur poinformowali opinie publiczną iż złożyli wniosek o dostęp do informacji publicznej w związku z programami pomocowymi dla uczniów.

Program integracji społeczności romskiej w Polsce na lata 2014 – 2020 teoretycznie ma za zadanie wyrównywać szanse i być elementem integracyjnym. W rzeczywistości jednak doprowadza on do jeszcze większych antagonizmów między mniejszością romską i Polakami. Obecnie z programu pomocowego dla cygańskich dzieci zostaną sfinansowane ubezpieczenia oraz wyprawka szkolna. Równolegle do w. w. uczniowie ci korzystają także z klasycznych programów socjalnych dostępnych dla wszystkich. Zachodzi więc uzasadniona obawa, że polskie dzieci są traktowane gorzej.

Paradoksalnie Program integracji mniejszości romskiej w Polsce… ma skutki odwrotne do zamierzonych – podkreśla odmienność mniejszości, promuje izolację, grupa ta wyłącznie dzięki swej odrębności pozyskuje dodatkowe wsparcie gminy i państwa co doprowadza do jej stygmatyzacji wśród lokalnej społeczności.

Dlatego też, widząc ogromne niezadowolenie mieszkańców Brzegu, Wszechpolacy postanowili poddać analizie programy pomocowe dla uczniów, zwłaszcza tych ubogich, w gminie. Zadane pytania pozwolą na uzyskać odpowiedzi na takie pytania jak to czy mniejszość romska jest w faworyzowana, czy dzieci z polskich rodzin otrzymują podobne wsparcie oraz czy przekazywane środki z programów pomocowych podlegają kontroli gminnej administracji

Check Also

Opole: Organizacja wykładu dr Mandreli “Duchowość i charakter Witolda Pileckiego”

Podczas pasjonującego wykładu dr Mandrela przybliżyła sylwetkę rtm. Pileckiego, jego inspiracje i motywacje. Cały wykład …