Home / Podlaskie / Podlaskie: Wszechpolacy w Drozdowie na urodziny Romana Dmowskiego

Podlaskie: Wszechpolacy w Drozdowie na urodziny Romana Dmowskiego

Dnia 9 sierpnia swoje urodziny obchodzi Ojciec Niepodległości Rzeczpospolitej oraz lider ideowy ruchu narodowego w Polsce – Roman Dmowski. Białostocka Młodzież Wszechpolska nie zapomniała o tym dniu i godnie spędziła go w Muzeum w Drozdowie, które położone jest w dworku, w którym ostatnie chwile swojego życia spędziła wspomniana postać.

Dworek w Drozdowie był miejscem niezwykle związanym z Romanem Dmowskim. To tam przywódca obozu narodowego spędził swoje ostatnie chwile, nawrócił się na katolicyzm oraz związał się z patriotyczną rodziną Lutosławskich. Białostoccy Wszechpolacy odwiedzili muzeum, gdzie obejrzeli film o Romanie Dmowskim, posłuchali godzinnego wykładu o jego związkach z rodziną Lutosławskich i Podlasiem oraz poprowadzili obszerną dyskusję na temat całokształtu jego działalności. W drugiej części wyjazdu zwiedzili historyczną oraz przyrodniczą część obiektu.

Młodzież Wszechpolska nie zapomina o bohaterach, bez których odzyskanie niepodległości po pierwszej wojnie światowej byłoby problematyczne bądź niemożliwe. Roman Dmowski powinien zajmować szczególne miejsce w pamięci narodu polskiego, jako organizator jego życia społecznego oraz twórca jednego z najsilniejszych obozów ideowych w ówczesnej Polsce.

Check Also

Białystok: Wszechpolacy sprzątają pomnik Powstańców styczniowych.

22 czerwca Białostoccy działacze Młodzieży Wszechposlkiej zajęli się czyszczeniem zaniedbanego pomniku historycznego w okolicy Bielska …