Home / Podlaskie / Białystok: Wszechpolacy w hołdzie rotmistrzowi Pileckiemu

Białystok: Wszechpolacy w hołdzie rotmistrzowi Pileckiemu

Młodzież Wszechpolska Białystok jak co roku wzięła udział w Wieczorze Pamięci. Odbywa się on zawsze w dzień egzekucji legendarnego rotmistrza na Rynku Kościuszki nieopodal Kina TON. Wydarzenie ma na celu upamiętnienie pamięci Witolda Pileckiego oraz innych Żołnierzy Wyklętych.

Miejsce rozpoczęcia uroczystości, czyli kino TON ma symboliczne znaczenie, ponieważ to tam Żołnierze Wyklęci po II wojnie światowej byli skazywani na karę śmierci. Uroczystości obejmowały śpiewanie pieśni patriotycznych, jak “Bogurodzica” czy czytanie wspomnień skazywanych i represjonowanych Niezłomnych. Mimo przeszkód pogodowych uczestnicy wydarzenia udali się pod pomnik Armii Krajowej czy pomnik Danuty Siedzikówny “Inki” w Białymstoku, gdzie zostały złożone kwiaty i zakończyło się wydarzenie.

Mimo upowszechnienia wiedzy o Żołnierzach Wyklętych, pamięć o nich musi być wciąż przypominana. Młodzież Wszechpolska nigdy nie poprzestanie upamiętniać poświęcenia tych bohaterów narodowych.

Check Also

Białystok: Wszechpolacy sprzątają pomnik Powstańców styczniowych.

22 czerwca Białostoccy działacze Młodzieży Wszechposlkiej zajęli się czyszczeniem zaniedbanego pomniku historycznego w okolicy Bielska …