Home / Wielkopolskie / Poznań: II Poznański Tydzień Żołnierzy Wyklętych

Poznań: II Poznański Tydzień Żołnierzy Wyklętych

 II Poznański Tydzień Żołnierzy Wyklętych był to niezwykły czas, poświęcony tym, którzy po 1945 r. nie złożyli swej broni, ale podjęli walkę z sowieckim okupantem. Za swą działalność aresztowani, brutalnie przesłuchiwani, skazywani w pokazowych procesach, mordowani strzałem w tył głowy. Miano o nich zapomnieć, na zawsze wymazać z kart historii. Jednak to się nie udało. Dziś upominamy się o naszych bohaterów i dziękujemy im za życie, które poświęcili Bogu i Ojczyźnie, abyśmy my i przyszłe pokolenia mogły żyć w niepodległym kraju.

II Poznański Tydzień Żołnierzy Wyklętych rozpoczął się w poniedziałek 26.02, spotkaniem z panem Zbigniewem Tuszewskim, członkiem Grup Szkolnych ONR, łącznikiem ostatniego komendanta głównego NSZ Stanisława Kasznicy, który opowiedział niezwykłą historię swojego życiu i działalności.

Wtorek 27.02, to czas gry miejskiej „Szlakiem Wielkopolskiej Konspiracji Niepodległościowej”, która poprzez połączenie dobrej zabawy z edukacją, miała przybliżyć historię Żołnierzy Wyklętych pochodzących z naszego regionu. W środę 28.02 w Reduta PUB, pan Leszek Żebrowski swoim wykładem, przybliżył czas konspiracji niepodległościowej.

1.03 (czwartek), to Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Chcąc uczcić go w szczególny sposób, pod pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego przy świetle pochodni działacze MW Poznań zorganizowali  uroczysty Apel Pamięci o Żołnierzach Wyklętych, przypominając nazwiska niektórych z nich. Po zakończonym apelu odbyła się iluminacja. 

W piątek 2.03, odbyła się projekcja filmu „Podwójnie Wyklęty”, opowiadający historię Romualda Rajsa „Burego”, o którym do dziś rozpowszechniane są niepodparte faktami kłamstwa. Po seansie odbyło się spotkanie z twórczynią filmu, panią reżyser Ewą Szakalicką. 

Weekend z kolei Wszechpolacy poświęcili na aktywność sportową. W sobotę 3.03, odbyła się gala bokserska „Wilczy ring”, której uczestnicy poprzez swoje zmagania oddali hołd naszym bohaterom. Natomiast w niedzielę 4.03, zorganizowali turniej piłki nożnej dla dzieci, które przy okazji rozgrywanych meczy mogły zapoznać się z historią Żołnierzy Wyklętych.

Już dziś zapraszamy na kolejną edycję Poznańskiego Tygodnia Żołnierzy Wyklętych, organizowanego przez lokalne struktury Młodzieży Wszechpolskiej.

 

Check Also

Poznań: Wszechpolacy z Poznania pomagają osobom starszym w trakcie epidemii

POMAGAMY! W dobie szalejącego wirusa wzmagamy naszą aktywność społeczną. Nasi działacze pomagają osobom starszym ze …