Home / Podlaskie / Podlaskie: Wszechpolacy na konferencji naukowej o Dmowskim w Łomży

Podlaskie: Wszechpolacy na konferencji naukowej o Dmowskim w Łomży

Kilkuosobowa grupa Wszechpolaków z Białegostoku dnia 27 lutego wybrała się na konferencję naukową organizowaną w Łomży przez Instytut Pamięci Narodowej. Wydarzenie zostało zorganizowane z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości oraz przyjęło tytuł “Roman Dmowski i ruch narodowy”.

Białostocki Oddział IPN przy współpracy z m.in. Łomżyńskim Forum Samorządowym zorganizował konferencję naukową właśnie w Łomży ze względu na jej historyczne znaczenie dla przedwojennego ruchu narodowego i jego niekwestionowanego Ojca Ideowego. Sala wypełniła się uczniami okolicznych szkół, a zaproszeni prelegenci (wśród nich m.in. biograf Romana Dmowskiego Krzysztof Kawalec czy reprezentanci IPN z całej Polski) przedstawili referaty o różnorodnej tematyce. Wśród nich znalazła się “Religijność Romana Dmowskiego” czy “Ruch narodowy na regionie łomżyńskim”.

Mimo wszelkich trudności czy odległości Młodzież Wszechpolska zawsze będzie brała udział w wartościowych wydarzeniach naukowych i kulturalnych. Roman Dmowski był nie tylko Mężem Stanu, wzorem dla dzisiejszej młodzieży i Ojcem Ideowym ruchu narodowego, ale również osobą związaną z regionem podlaskim. Kultywowanie pamięci o takich wzorcach jest w dzisiejszym społeczeństwie niezwykle pożądana.

Check Also

Białystok: Wszechpolacy sprzątają pomnik Powstańców styczniowych.

22 czerwca Białostoccy działacze Młodzieży Wszechposlkiej zajęli się czyszczeniem zaniedbanego pomniku historycznego w okolicy Bielska …