Home / Małopolskie / Nowy Sącz: V Marsz Niezłomnych

Nowy Sącz: V Marsz Niezłomnych

1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Chcąc uczcić pamięć bohaterów, którzy nie poddali się komunistycznemu terrorowi, nowosądeckie koło MW wraz z GRH “Żandarmeria” zorganizowało już po raz piąty Marsz Niezłomnych.

Obchody rozpoczęliśmy Mszą Św. sprawowaną w Kościele Św. Kazimierza w Nowym Sączu. Podczas kazania kapłan nie mógł nie wspomnieć o heroizmie, jakim odznaczali się Wyklęci, w większości bestialsko mordowani przez Sowietów i polskojęzyczne władze okupowanej Polski.

Po nabożeństwie ulicami miasta przeszedł Marsz, podczas którego zgromadzeni wznosili patriotyczne hasła, podkreślające dumę z historii oraz szacunek młodszych pokoleń wobec nieugiętej postawy Wyklętych.

Marsz przystanął pod tablicą upamiętniającą o. Władysława Gurgacza “Sem”, kapelana Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowców Stanisława Pióry “Emir”. Tam jego uczestnicy pomodlili się za zmarłych Wyklętych, jak również o zdrowie dla tych żyjących. Następnie złożono kwiaty i znicze.

Końcowym punktem uroczystości był przemarsz na Rynek, gdzie odbył się Apel Poległych ku czci żołnierzy II konspiracji pochodzących z Sądecczyzny i walczących na tych ziemiach, następnie odśpiewano Hymn Państwowy.

Młodzież Wszechpolska – Nowy Sącz składa serdeczne podziękowania wszystkim, których nie odstraszyła bardzo niska temperatura, a którzy zechcieli oddać z nami hołd Wyklętym. Wasz patriotyzm jest najcenniejszą wartością. Pamiętajcie, że to od Was zależą losy naszego kraju, a przecież – jak powiedział Jan Zamoyski – “Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie”.

Dziękujemy przybyłym delegacjom i gościom, przede wszystkim: Nowosądeccy Patrioci, Pogórzańskie Koło Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, ONR Brygada Małopolska, Patriotyczny Sącz, Narodowa Cracovia, panu Henrykowi Dobrzańskiemu z synem, państwu Koral.
Wszystkim szczere “d z i ę k u j ę” i do zobaczenia za rok!

 

Check Also

Kraków: Wszechpolacy na grobach żołnierzy i działaczy narodowych

Mamy za sobą dwa pełne zadumy dni. Odwiedziliśmy groby Bohaterów i działaczy narodowych na Cmentarzu …