Home / Podlaskie / Podlaskie: Gala rozstrzygająca VI konkurs wiedzy patriotycznej o Romanie Dmowskim

Podlaskie: Gala rozstrzygająca VI konkurs wiedzy patriotycznej o Romanie Dmowskim

Szósta edycja konkursu zwieńczona galą rozstrzygającą, odbyła się w minionym tygodniu w Muzeum Archidiecezjalnym w Białymstoku. Tego dnia sala archidiecezjalna wypełniła się sympatykami myśli Romana Dmowskiego. Wśród nich znaleźli się laureaci konkursu oraz zaproszeni goście i współorganizatorzy: ks. arcybiskup białostocki Tadeusz Wojda z duchowieństwem, radni miasta Białystok Dariusz Wasilewski i Tomasz Madras, prezes SaMASZu Antoni Stolarski, pracownicy Lasów Państwowych. Organizacją wydarzenia zajęli się Wszechpolacy.

Galę rozpoczęło przemówienie Dariusza Wasilewskiego, po czym wręczono nagródy w postaci książek i ręcznie malowanych portretów Dmowskiego hojnym donatorom wspierającym ideę konkursu oraz inicjatywę powstania pomnika Romana Dmowskiego w Białymstoku.

Głównym momentem gali było wyłonienie zwycięzców. Tegoroczny temat brzmiał: “Jak nowoczesny patriotyzm przyczynił się do odzyskania niepodległości Polski?”. Spośród wielu prac z całego regionu wyróżnione zostały trzy z nich, zaś trzy najlepsze zajęły czołowe miejsca. Zwycięzcom wręczono atrakcyjne nagrody w postaci książek, drukarek oraz laptopów. Założeniem konkursu jest promocja idei Romana Dmowskiego oraz twórcze zgłebienia dziejów Polski z odniesieniem do współczesności. Odbywa się on pod patronatem m.in. Instytutu Pamięci Narodowej, Kuratorium Oświaty, oraz ks. Arcybiskupa Metropolity Białostockiego.

Uroczystość zwieńczyła prelekcja prof. Krzysztofa Kawęckiego. W zwięzły, ale merytoryczny sposób przedstawił losy Romana Dmowskiego, przytaczając przy tym ważniejsze i mniej znane momenty z jego życia i najdonioślejsze osiągnięcia. Komitet uczczenia pamięci Romana Dmowskiego od lat krzewi idee Ojca polskiej niepodległości poprzez konkursy, konferencje, warsztaty i wydawnictwa. Jego głównym celem jest aktualnie budowa pomnika Romana Dmowskiego w Białymstoku.

Check Also

Białystok: Wszechpolacy sprzątają pomnik Powstańców styczniowych.

22 czerwca Białostoccy działacze Młodzieży Wszechposlkiej zajęli się czyszczeniem zaniedbanego pomniku historycznego w okolicy Bielska …