Home / Wydarzenia / Podsumowanie wszechpolskich zbiórek dla Kresowiaków

Podsumowanie wszechpolskich zbiórek dla Kresowiaków

Wszechpolacy w ciągu ostatnich miesięcy aktywnie angażowali się w zbiórki Stowarzyszenia RodacyRodakom, które mają na celu wsparcie naszych Rodaków za wschodnią granicą. Wszelkie zbiory zostały uporządkowane i przekazane podczas kilku wyjazdów na Wileńszczyznę.

Pierwsza zbiórka pt. “Wyprawka szkolna dla Kresowiaka” rozpoczęła się wraz z rokiem szkolnym we wrześniu i trwała przez miesiąc. Celem akcji było zebranie w całej Polsce jak największej ilości pomocy szkolnych w postaci przyborów, książek, zeszytów i innych, aby następnie mogły się nimi cieszyć polskie dzieci na Litwie. Polskie książki będą pomagały dzieciom i młodzieży rozwijać swoje umiejętności języka polskiego i utrwalać się w przekonaniu, że są Polakami. Natomiast przybory szkolne pozwolą kresowym rodzinom nie martwić się o koszty związane ze szkołą.

Akcja organizowana co rok, tym razem również okazała się ogromnym sukcesem. Wolontariusze zbierali przybory szkolne w szkołach, księgarniach, sklepach z odzieżą patriotyczną czy kościołach. Dary były zbierane w całej Polsce i w sumie do głównych punktów w Redzie oraz Białymstoku zostało wysłane około 80 tys. artykułów o łącznej wadze 1700 kg! Oprócz standardowych artykułów w zbiorach trafiały się nawet takie podarunku jak monitory, klawiatury czy gry edukacyjne.

Część darów została rozdysponowana podczas wyjazdu naszych działaczy na Wileńszczyznę na Dzień Niepodległości wraz ze wspomnianym stowarzyszeniem. Reszta rzeczy dotarła do Solecznik razem z dużą delegacją Wszechpolaków, którzy  przyjechali tam 9-10 grudnia. Oprócz tego dla kresowych dzieci w ostatnich tygodniach wszechpolskiej pracy została przygotowana pewna słodka niespodzianka, którą otrzymają na Wigiliach klasowych w szkołach rejonu solecznickiego.

Kresy pojawiają się bardzo często wśród haseł narodowców. Wspominając z tęsknotą czasy II Rzeczpospolitej pamiętajmy o ludziach, którzy nadal tam żyją i wytrwale kultywują piękną, polską tradycję. Nasi Rodacy na Kresach są nie tylko aktywnie wspierani poprzez zbiórki, ale również przez regularne odwiedziny naszych działaczy.
Jeden Naród Ponad Granicami!

 

Check Also

Gniezno: Wszechpolacy obchodzili 76. rocznicę Powstania Warszawskiego

Wszechpolacy z Gniezna uczestniczyli dziś w obchodach rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.   Powstanie Warszawskie oficjalnie …