Home / Zagranica / Wszechpolacy na rocznicy Powstania Węgierskiego w Budapeszcie

Wszechpolacy na rocznicy Powstania Węgierskiego w Budapeszcie

Blisko 40-osobowa delegacja działaczy Młodzieży Wszechpolskiej wzięła udział w 61. rocznicy antykomunistycznego Powstania Węgierskiego, które wybuchło na kanwie zamieszek robotniczych w Poznaniu, w Budapeszcie w 1956 roku. 

W ramach wyjazdu Wszechpolacy zwiedzili monumentalny węgierski parlament oraz czołowe zabytki miasta. Jednak punktem kulminacyjnym były obchody 61. rocznicy wybuchu Powstania. Uroczystości, jak co roku, miały miejsce na Placu Korwina gdzie rozpoczął się antykomunistyczny zryw.

Po występie artystycznym, płomiennych przemówieniach kombatantów oraz lidera Jobbiku Gabora Vony, uczestniczy wydarzenia przemaszerowali pod siedzibę węgierskiego radia- miejsca ściśle związanego z wydarzeniami roku 56-go. Warto zaznaczyć, że zaraz po okolicznościowym transparencie Jobbiku, marsz otwierał wszechpolski transparent widoczny na poniższych fotografiach. Jego treść brzmi: “1956 Pamiętamy Młodzież Wszechpolska”.

Wyjazdy zagraniczne są świetną okazją do zacieśnienia sieci międzynarodowych kontaktów, w których od lat na europejskiej scenie przoduje Młodzież Wszechpolska. To okazja do wymiany poglądów, przekazywania pomysłów i wzorców działania oraz integracji z narodowcami ze Starego Kontynentu.

Wspólne więzi z Jobbkiem są Wszechpolakom bardzo ważne. Delegacje obu organizacji stale odwiedzają się przy okazji świąt narodowych, pielęgnując wieloletnią tradycje przyjaźni polsko-węgierskiej.

 

Check Also

Podsumowanie wszechpolskich zbiórek dla Kresowiaków

Wszechpolacy w ciągu ostatnich miesięcy aktywnie angażowali się w zbiórki Stowarzyszenia RodacyRodakom, które mają na …