Home / Kujawsko-Pomorskie / II Marsz Pamięci Pomordowanych w Fordonie

II Marsz Pamięci Pomordowanych w Fordonie

27 października bydgoscy Wszechpolacy wzięli udział w “ll Marszu Pamięci Pomordowanych w Fordonie”, zorganizowanym m.in. przez stowarzyszenie “Drużyna Mieszka” i “Związek Harcerstwa Rzeczpospolitej”.

Marsz wyruszył ok. godziny 19 spod kościoła pw. świętego Marka w Fordonie (największa dzielnica Bydgoszczy), podczas którego uczestnicy pokonali łącznie kilka kilometrów. Przemarsz  zatrzymywał się przy wybudowanych tam stacjach drogi krzyżowej, aby móc posłuchać rozważań kapłana oraz biogramów wybranych Bydgoszczan, pomordowanych przez Niemców w tym miejscu. Ostatnim punktem pochodu było dotarcie pod 24-metrową ścianę z wizerunkiem Chrystusa zwycięskiego, gdzie zapaliliśmy wraz znicze wraz z resztą uczestników. Została także odprawiona polowa msza święta pod przewodnictwem ks. dra Jacka Brakowskiego. W kazaniu podkreślił, że naszym patriotycznym obowiązkiem jest pielęgnowanie pamięci o zamordowanych Polakach, konieczność modlitwy za ich duszę i przypominanie innym o ofiarach bestialskich mordów, dokonywanych przez Niemców.

Kujawy i Pomorze otrzymały pierwszy i bardzo dotkliwy cios w postaci masowych represji i mordów na początku II WŚ. W ciągu pierwszych czterech miesięcy okupacji Niemcy zamordowali około 5 tys. mieszkańców Bydgoszczy i powiatu bydgoskiego, z czego prawdopodobnie ponad 1500 ofiar pochodziło z Bydgoszczy. Wśród ofiar było 48% nauczycieli szkół średnich, około 33% duchownych , 15% nauczycieli szkół powszechnych i prawie 14% lekarzy oraz prawników. Tysiące bydgoszczan wysiedlono do tzw. generalnej guberni, wywieziono do obozów koncentracyjnych, skierowano na roboty przymusowe w głąb III Rzeszy, a rodziny polskie wyrzucono z mieszkań. Niemieccy sprawcy bydgoskich mordów w większości uniknęli odpowiedzialności karnej. Przed polskimi sądami stanęło tylko kilku zbrodniarzy. Nadzorujący zbrodniczą akcją z Ludolf von Alvensleben po zakończeniu II wojny światowej zbiegł do Argentyny, gdzie zmarł w 1970 roku.

Check Also

Toruń: bieg “Wilczym tropem”

Nasi działacze wzięli 1 marca aktywny udział w wydarzeniach upamiętniających Żołnierzy Wyklętych. Przed południem pomagaliśmy …