Warning: Use of undefined constant wp_cumulus_widget - assumed 'wp_cumulus_widget' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/narodowc/domains/mw.org.pl/public_html/wp-content/plugins/wp-cumulus/wp-cumulus.php on line 375
Warszawa: Wszechpolacy manifestowali w obronie Polaków na Litwie
Home / Mazowieckie / Warszawa: Wszechpolacy manifestowali w obronie Polaków na Litwie

Warszawa: Wszechpolacy manifestowali w obronie Polaków na Litwie

W sobotę 21 października warszawska Młodzież Wszechpolska zorganizowała „Manifestację przeciwko dyskryminacji Polaków na Litwie”. Wydarzenie rozpoczęło się o godzinie 12:00, przed gmachem Ambasady Republiki Litewskiej, później nastąpił przemarsz pod Ministerstwo Spraw Zagranicznych. 

Mateusz Pławski – rzecznik prasowy Młodzieży Wszechpolskiej stwierdził, że: „Polacy na Litwie są dyskryminowani na bardzo wielu płaszczyznach. Na płaszczyźnie: ekonomicznej, społecznej, administracyjnej oraz symbolicznej. My jako nacjonaliści, ludzie dla których naród i państwo to najwyższe ziemskie wartości mówimy jasno jeden naród ponad granicami

Rzecznik zwrócił także uwagę na to, że obecny rząd doszedł do władzy głosząc patriotyczne i narodowe hasła. „Po raz kolejny widzimy wyraźnie, że jedynie na hasła ich stać” – dodał Pławski.

Mateusz Marzoch – prezes MW Warszawa podkreślił, że: „Jak wszyscy zdajemy sobie doskonale sprawę, polski rząd o Polaków mieszkających na Wileńszczyźnie, w rejonie wileńskim, solecznickim nie dba. Ostatnie działania rządu litewskiego pokazują wyraźnie, że im chodzi tyko i wyłącznie o lituanizację mniejszości polskiej.

Dominik Gajewski – prezes jednego z warszawskich kół MW zwrócił uwagę na lituanizację polskich nazwisk przez władze litewskie: „Państwo Litewskie przyjęło ustawę, wedle której, nazwiska mogą być pisane jedynie w języku państwowym – litewskim”.

Arkadiusz Jabłoński – prezes jednego z warszawskich kół MW zaznaczył, że: „Od prawie 28 lat żaden Rząd RP, nie umiał poprawić sytuacji mniejszości polskiej na Litwie. Polacy są tam dyskryminowani w bardzo wielu sferach.”

Podobna manifestacja, została zorganizowana przez MW Warszawa w marcu. Jak zapowiadają organizatorzy, to nie pierwsze i nie ostatnie tego typu wydarzenie. Manifestacja zgromadziła około 200 uczestników.

Check Also

Zawiadomienie do prokuratury o podejrzeniu przestępstwa działania na szkodę Polski przez europosłów PO

W poniedziałek 20 listopada prezes warszawskich struktur Młodzieży Wszechpolskiej – kol. Mateusz Marzoch w imieniu …