Warning: Use of undefined constant wp_cumulus_widget - assumed 'wp_cumulus_widget' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/narodowc/domains/mw.org.pl/public_html/wp-content/plugins/wp-cumulus/wp-cumulus.php on line 375
Podkarpacie: 73. rocznica Akcji "Burza" oraz bitwy na Kałużówce
Home / Podkarpackie / Podkarpacie: 73. rocznica Akcji “Burza” oraz bitwy na Kałużówce

Podkarpacie: 73. rocznica Akcji “Burza” oraz bitwy na Kałużówce

W dniu 26 sierpnia ( sobota) grupa aktywistów Młodzieży Wszechpolskiej i Towarzystwa Gimnastycznego “Sokół”z Dębicy wyruszyła na pieszy rajd szlakiem partyzanckim. Ścieżka wiedzie malowniczymi wzgórzami, wyznaczając miejsca związane z działalnością Żołnierzy II Zgrupowania Armii Krajowej Obwodu Dębica. Szlak jest niewątpliwie propozycją dla wszystkich osób rozmiłowanych w pieszych wędrówkach i historii regionu dębickiego.

Punktem końcowym naszej przygody obraliśmy polane na Kałużówce. Miejsca dla nas szczególnego zarówno pod względem historycznym jak i sentymentalnym. Równo o godzinie 18:00 po wcześniejszym przygotowaniu obozowiska, rozpoczęło się Spotkanie Pokoleń połączone z wieczornicą partyzancką.

Swoją obecnością zaszczycili nas kombatanci: Pani Danuta Iwan, mjr. Zbigniew Lazarowicz ps. “Bratek” oraz mjr. Jerzy Kruzensztern. Opowieści, których mogliśmy wysłuchać 
świadczyły o wielkim bohaterstwie polskich żołnierzy jak i również o tragicznych wydarzeniach tamtych lat. Po wspólnych śpiewach oraz rozmowach trwających do późnych godzin wieczornych udaliśmy się na spoczynek, wsłuchani w uspokajające dźwięki otaczającego nas lasu.

W dniu centralnych, niedzielnych uroczystości w sąsiedztwie koleżanek i kolegów z Klubu Historycznego Prawda i Pamięć z Mielca rozstawiliśmy stoisko Towarzystwa Gimnastycznego oraz Dębickich Patriotów. Przy naszym pawilonie można było zobaczyć między innymi ekspozycję sprzętu Polowej Drużyny “Sokoła” w Dębicy. Nieopodal obozowiska zorganizowaliśmy ministrzelnicę, która cieszyła się sporym zainteresowaniem szczególnie wśród najmłodszych.

Dziękujemy wszystkim przybyłym na uroczystości oraz inicjatywy towarzyszące związane z uczczeniem bohaterskiej walki o wolność naszej Ojczyzny.

Check Also

Podkarpacie: Obchody wybuchu Powstania Warszawskiego

1 sierpnia w Krośnie, Leżajsku, Dębicy, Kolbuszowej, Przemyślu, Jarosławiu, Rzeszowie i Łańcucie odbyły się obchody …