Home / Opolskie / Wszechpolacy z Opola na pielgrzymce do relikwii św. José Sánchez del Río

Wszechpolacy z Opola na pielgrzymce do relikwii św. José Sánchez del Río

W sobotę 10 czerwca Wszechpolacy z opolskiego koła wyruszyli na Pielgrzymkę do znajdującej się w Ziębicach relikwii św. José Sánchez del Río. 

O godzinie 12 przybyliśmy do Źródła Cyryla – miejsca, gdzie według legendy chrzcił św. Cyryl. Następnie udaliśmy się do Opactwa Cystersów w Henrykowie, w którego murach powstała „Księga Henrykowska” znana z tego, że znajduje się w niej pierwsze zdanie zapisane w języku polskim. Obecnie na terenie dawnego Opactwa rezyduje kardynał Henryk Gulbinowicz. Kolejnym celem stało się Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego. Wśród eksponatów znalazło się wiele interesujących przedmiotów, m. in. tarcza strzelnicza Bractwa Kurkowego z Ziębic widoczna na zdjęciu.

Przedostatnim etapem Pielgrzymki został ośmiometrowy pomnik orła piastowskiego. U jego stóp złożono urny z ziemią z pól bitewnych II wojny światowej, oraz z miejsc kaźni i męczeństwa. Po oddaniu hołdu pomordowanym nastąpił kulminacyjny punk Pielgrzymki – wizyta w kościele parafii św. Piotra i Pawła. W świątyni znajduje się relikwia św. José Sánchez del Río, meksykańskiego Cristero, zamordowanego podczas powstania („Cristiada”) katolików przeciw meksykańskiemu rządowi próbującemu siłą wprowadzić ustawy “antyklerykalne” (szerzej: J. Bartyzel, „Krzyż pośrodku księżyca”). Na zakończenie chcemy złożyć serdeczne podziękowania dla proboszcza parafii św. Piotra i Pawła w Ziębicach, ks. Rafała Sorkowicza SChr za błogosławieństwo i gościnę w murach klasztornych księży  Chrystusowców.

Check Also

Opole: Pikieta w obronie dzieci przed deprawacją LGBT w szkołach

W kwietniu działacze opolskiego koła MW wspólnie z Fundacją Pro – Prawo do Życia współorganizowali …