Home / Zachodniopomorskie / Szczeciński Klub Narodowy: Debata “Ukraińcy a rynek pracy – Polska i region”

Szczeciński Klub Narodowy: Debata “Ukraińcy a rynek pracy – Polska i region”

2 czerwca 2017 roku, miała miejsce druga debata organizowana przez Szczeciński Klub Narodowy. O godzinie 17:00, w Centrum Dialogu Przełomy, rozpoczęło się spotkanie pt. “Ukraińcy a rynek pracy – Polska i region”. Współorganizatorem wydarzenia było Muzeum Narodowe w Szczecinie oraz wspomniane już Centrum Dialogu Przełomy.

Uczestnikami debaty byli: Pani Katarzyna Raczkowska, która reprezentowała Związek Pracodawców Pomorza Zachodniego Lewiatan, a także Pan Wojciech Osman, z Regionu Zachodniopomorskiego Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego “Solidarność” 80. Debatę, ze strony Szczecińskiego Klubu Narodowego, prowadził kol. Marcin Sajniak, działacz Młodzieży Wszechpolskiej, wiceprezes Okręgu Zachodniopomorskiego MW. Na sali zgromadziło się kilkadziesiąt osób.

Debatę otworzył kol. Marcin Sajniak, który wprowadził zgromadzonych w temat. Podkreślił, że do uczestnictwa w debacie była zaproszona także strona ukraińska. Niestety, Konsulat Ukrainy w Szczecinie ani szczeciński oddział Związku Ukraińców w Polsce nie był zainteresowany sprawami Ukraińców i ich wpływu na polski rynek pracy. Prowadzący zadał kilka pytań, na które odpowiadali zaproszeni goście. W krótkim podsumowaniu można stwierdzić, że Pani Katarzyna Raczkowska jawiła się jako zwolenniczka przyjazdu ukraińskich pracowników do Polski, jednakże podkreślała, że jest patriotką oraz byłaby zadowolona, gdyby Polacy nie musieli wyjeżdżać na zachód, za pracą.

Pan Wojciech Osman zaprezentował się jako przeciwnik przyciągania do Polski tańszych pracowników ze wschodu, a winą za niskie zarobki i niegodne traktowanie polskich pracowników, w dużym stopniu, obarczał pracodawców. Pojawiło się także kilka pytań, z których można wywnioskować, że na sali znajdowali się głównie przeciwnicy ukraińskiej imigracji. Debata była na pewno potrzebna, a temat jest aktualny i bardzo ważny.

Check Also

Kołobrzeg: Po raz szósty sprzątali Kanał Drzewny i okolice

W piątkowe popołudnie (15.09.2017 r.) Kołobrzeg Nowej Szansy przeprowadził VI edycję akcji proekologicznej „Sprzątamy Kanał …