Warning: Use of undefined constant wp_cumulus_widget - assumed 'wp_cumulus_widget' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/narodowc/domains/mw.org.pl/public_html/wp-content/plugins/wp-cumulus/wp-cumulus.php on line 375
Podkarpaccy Wszechpolacy zwiedzali Wielkopolskę
Home / Podkarpackie / Podkarpaccy Wszechpolacy zwiedzali Wielkopolskę

Podkarpaccy Wszechpolacy zwiedzali Wielkopolskę

Młodzież Wszechpolska to nie tylko ciężka praca dla narodu, to również podróże, przyjaźń i koleżeństwo! W dniach 15-18 czerwca przedstawiciele Okręgu Podkarpackiego wybrali się w podróż na zwiedzanie województwa Wielkopolskiego.

Zostaliśmy przyjęci przez koleżeństwo z MW Kalisz, które serdecznie nas ugościło. Wielkopolska gościnność okazała się ogromna, dzięki czemu przeżyliśmy piękne chwile, zobaczyliśmy wiele rejonów województwa oraz poznaliśmy mnóstwo wspaniałych ludzi.

Pierwszego dnia wzięliśmy udział w bardzo klimatycznej procesji Bożego Ciała w małej miejscowości Biskupice Ołoboczne, położonej nieopodal Kalisza. Kościół parafialny pw. Św. Bartłomieja pochodzi z początku XIII wieku. Ten i kolejne dni poświęciliśmy na zwiedzenie Ostrowa Wielkopolskiego z dworem w Lewkowie oraz urokliwym parkiem, starówką oraz Kalisza, gdzie zobaczyliśmy między innymi stare miasto i Kaliski Gród Piastów na Zawodziu, który jest rekonstrukcją wczesnośredniowiecznego grodziska z okresu tworzenia się państwa piastowskiego. Trzeba przy tym zaznaczyć, że Kalisz mieni się najstarszym miastem w Polsce.

Kolejnym punktem wyprawy było oczywiście Gniezno, pierwsza stolica Polski, kolebka naszego państwa. Zwiedzanie tego miejsca było niesamowicie klimatyczne, bardzo silnie wpływające na poczucie naszej dumy i tożsamości narodowej. Wysłuchaliśmy opowiadania przewodnika, który opisał historię miejsca oraz sławnych drzwi do Katedry Gnieźnieńskiej. Przystanęliśmy także przy relikwiach męczennika i patrona Polski – świętego Wojciecha, który został zamordowany przez Prusaków, pełniąc misję ewangelizacyjną. Głębokim przeżyciem było stanąć w katedrze, miejscu w którym koronowany był pierwszy król Polski – Bolesław Chrobry oraz jego następcy – Mieszko II, Bolesław II, Przemysław II oraz Wacław. Obowiązkowym kierunkiem był również oczywiście Poznań, gdzie po zwiedzaniu miasta udaliśmy się do Wszechpolskiej knajpy – Reduta. Przyjęli nas tam koledzy z MW Poznań z którymi w klimatycznym wnętrzu integrowaliśmy się do późnego wieczora.

W ostatni dzień postanowiliśmy udać się na mszę świętą przed oblicze Matki Bożej Licheńskiej. Ogromne wrażenie zrobiła na nas ogromna bazylika, która godnie oddaje hołd wielkości Boskiej, gdzie dobitnie odczuć można małość wobec wielkiego Stwórcy. Z wieży widokowej podziwiać mogliśmy niesamowitą panoramę. Nieopodal wniesiona jest golgota, gdzie podczas stacji drogi krzyżowej umieszczone są mocno dające do myślenia sceny dotyczące naszego życia.

Mieliśmy okazję poznać wielu wspaniałych ludzi, zwiedzić przedwojenny bastion narodowy, posmakować regionalnego jedzenia, poszerzyć wiedzę historyczną ale przede wszystkim poznać gościnę Wszechpolaków z Wielkopolski, dzięki którym zawdzięczamy wiele uśmiechu oraz dzięki którym mogliśmy przywieźć na Podkarpacie mnóstwo wspaniałych wspomnień. Dmowski pisał w Myślach Nowoczesnego Polaka: „podróżujemy mało i podróżujemy nieumiejętnie”. Ufamy, że tę wadę narodową jako Wszechpolacy pokonujemy należycie. Czołem Wielkiej Polsce!

Check Also

Podkarpacie: Obchody wybuchu Powstania Warszawskiego

1 sierpnia w Krośnie, Leżajsku, Dębicy, Kolbuszowej, Przemyślu, Jarosławiu, Rzeszowie i Łańcucie odbyły się obchody …