Home / Małopolskie / Małopolska: Marsz Myślenicki w rocznicę wyprawy Adama Doboszyńskiego

Małopolska: Marsz Myślenicki w rocznicę wyprawy Adama Doboszyńskiego

W sobotę – 24 czerwca, działacze Młodzieży Wszechpolskiej z Okręgu Małopolskiego wzięli udział w Marszu Myślenickim, upamiętniając wydarzenia sprzed 81 lat: w nocy z 22-23 czerwca 1936 roku, Adam Doboszyński wraz z grupą ok. 70 działaczy Stronnictwa Narodowego wyruszył spod dworku w Chorowicach na Myślenice. Wyprawa myślenicka była największą w XX-leciu międzywojennym zbrojną demonstracją polityczną przeprowadzoną przez polskie środowiska narodowe, zakończoną zdobyciem miasta przez Doboszyńskiego.

Była to reakcja wymierzona przeciw działaniom przedsiębiorców żydowskich, którzy zdominowali ekonomicznie Myślenice i sprawowali monopol handlowy, będący faktyczną zmową kartelową. Jej głównym celem było niedopuszczenie przedsiębiorców rodzimych do udziału w życiu gospodarczym i ekonomiczny wyzysk narodu polskiego, realizowany przy pełnej zgodzie ze strony władz sanacyjnych.

Dzisiaj, jako współcześni spadkobiercy idei narodowej, wyruszyliśmy ponownie tą samą trasą – z dworku Doboszyńskiego w Chorowicach do Myślenic, pokonując ponad 20 kilometrów pieszo, nie tylko aby uczcić sama Wyprawę Myślenicką, ale także żeby zwrócić uwagę na wciąż aktualne zagrożenie, jakim jest całkowita dominacja obcego kapitału w życiu społecznym i gospodarczym Polski.

Check Also

Kraków: Wszechpolacy na grobach żołnierzy i działaczy narodowych

Mamy za sobą dwa pełne zadumy dni. Odwiedziliśmy groby Bohaterów i działaczy narodowych na Cmentarzu …