Home / Śląskie / IV pieszy rajd śladami Brygady Świętokrzyskiej NSZ

IV pieszy rajd śladami Brygady Świętokrzyskiej NSZ

W sobotę 17 czerwca odbyła się IV edycja pieszego rajdu szlakiem Brygady Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych. Narodowcy upamiętnili przemarsz swoich ideowych poprzedników, którzy z terenów dzisiejszego województwa Świętokrzyskiego wyruszyli na zachód: przez Czechy do amerykańskiej strefy okupacyjnej w Austrii.

Rajd podobnie jak poprzednie edycje organizowało Stowarzyszenie Zawierciańska Inicjatywa Narodowa wraz z Młodzieżą Wszechpolską z Zawiercia i Zagłębia Dąbrowskiego, natomiast udział w nim wzięły delegacje z różnych organizacji i stron Polski. Wędrówka rozpoczęła się z zawierciańskiego dworca PKP i wiodła przez Blanowice do zamku w Podzamczu k. Ogrodzieńca. Mimo fatalnej pogody uczestnicy dzielnie przeszli niemal 20 kilometrów i dotarli do celu nawiedzając po drodze Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Blanowicach.

Brygada Świętokrzyska Narodowych Sił Zbrojnych istniała w latach 1944 – 1945 i była jednym z największych partyzanckich zgrupowań podczas II wojny światowej. W obliczu zbliżającej się Armii Czerwonej i przesądzonej już przegranej III Rzeszy, podejrzewając, iż dla komunistów będą celem numer 1, postanowili przedostać się do amerykańskiej strefy okupacyjnej zlokalizowanej na terenie Austrii. Podczas marszu w czeskim Holiszowie wyzwolili więźniarki obozu koncentracyjnego dla kobiet w tym mieście.

Media o Rajdzie:

zawiercianskie.pl Z Zawiercia wyruszył Rajd śladami Brygady Świętokrzyskiej NSZ [ZDJĘCIA]

iTV Region ZAWIERCIE – IV Pieszy Rajd Śladami Brygady Świętokrzyskiej

Check Also

Działacze ze Śląska pamiętają o polskich bohaterach i wybitnych Polakach pochowanych na kresowych nekropoliach

1 listopada Wszechpolacy ze Śląska odwiedzili Cmentarz Łyczakowski zapalając znicze i składając kwiaty.Działacze zapalili znicz …