Home / Kujawsko-Pomorskie / Wszechpolacy przeszli śladami oddziału partyzanckiego “Świerki II” w Puszczy Bydgoskiej

Wszechpolacy przeszli śladami oddziału partyzanckiego “Świerki II” w Puszczy Bydgoskiej

1 maja bydgoscy i toruńscy Wszechpolacy zorganizowali już drugi marsz pamięci oddziału partyzanckiego ‘Świerki II”, założonego przez legendarnego dowódcę zgrupowania partyzanckiego “Cisy -100” por. Alojzego Bruskiego ps. “Grab”, “Drwal”, “Buk”, który po zakończeniu okupacji niemieckiej został komendantem obozu dla internowanych w Zimnych Wodach. W trasę wyruszyliśmy około godziny 14:00 z okolic właśnie tego dawnego obozu do Puszczy Bydgoskiej.

W skutek aresztowań przez Urząd Bezpieczeństwa byłych AK-owców z pośród załogi obozu, Alojzy Bruski zdezerterował wraz z 35 AK-owcami do Puszczy Bydgoskiej 29/30 kwietnia 1945 r. Dowódcą oddziału mianował por. Kazimierza Wróblewskiego ps.”Kruk” a zastępcą ppor. Zbigniewa Smolińskiego ps. “Żuraw”. Oddział stoczył kilka walk i potyczek z rosyjskimi żołnierzami w rejonie miejscowości takich jak Pszczółczyna, Chrośny, Nowej Wsi Wielkiej, Brzozy i Kabatu. W trakcie operacji zlikwidowano kilkunastu żołnierzy wroga. W ostatniej walce zginął również por. Kazimierz Wróblewski ps. “Kruk” – oddział przestał istnieć w połowie maja 1945r. Swojego dowódcę partyzanci pochowali potajemnie na cmentarzu
w Brzozie.

Po kilku godzinach marszu dotarliśmy do pomnika z tablicą upamiętniającą żołnierzy podziemia niepodległościowego. Warto dodać, że pomnik stoi w miejscu dawnej leśniczówki- to tutaj właśnie w nocy z 29 na 30 kwietnia 1945 r. został zaprzysiężony oddział “Świerki II”, którego dowódcą został por. Kazimierz Wróblewski ps. “Kruk”. W czasie wojny działała tutaj grupa konspiracyjna leśników “Darzbór”. Pod pomnikiem zapaliliśmy znicz, po czym wyruszyliśmy w drogę powrotną.

Marsz upłynął w świetnej atmosferze- przy tak pięknej pogodzie i okazji, jaką była kolejna rocznica utworzenia oddziału “Świerki II”, nie było mowy o przesiadywaniu w domach! Trasa liczyła niecałe 16 km. 

Check Also

Toruń: Publiczny Różaniec w lutym

15 lutego, jak co miesiąc, w centrum Torunia odbył się publiczny różaniec w intencji naszej …