Warning: Use of undefined constant wp_cumulus_widget - assumed 'wp_cumulus_widget' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/narodowc/domains/mw.org.pl/public_html/wp-content/plugins/wp-cumulus/wp-cumulus.php on line 375
Radom: Publiczny różaniec w rocznicę śmierci rtm. Witolda Pileckiego
Home / Mazowieckie / Radom: Publiczny różaniec w rocznicę śmierci rtm. Witolda Pileckiego

Radom: Publiczny różaniec w rocznicę śmierci rtm. Witolda Pileckiego

We czwartek 25 maja aktywiści radomskiego koła Młodzieży Wszechpolskiej w liczbie 15 osób zebrali się pod kościołem Garnizonowym w Radomiu by w rocznicę śmierci rtm. Witolda Pileckiego wspólnie odmówić modlitwę różańcową na duszę tego polskiego bohatera.

Mamy nadzieję, że następne inicjatywy tego typu przyciągną kolejnych, nie wstydzących się swojej wiary i patriotyzmu, mieszkańców naszego miasta – MW Radom.

Rotmistrz (awansowany pośmiertnie do stopnia pułkownika) Witold Pilecki urodził się 13 maja 1901 roku w Ołońcu (północno-zachodnia Rosja) w rodzinie szlacheckiej wypędzonej na Syberię za udział w Powstaniu Styczniowym. W latach 1918-1920 służył w Wojsku Polskim biorąc udział m.in. w obronie Grodna i bitwie warszawskiej. Po wojnie osiadł w odzyskanym rodzinnym majątku Sukurcze k. Lidy. W 1939 roku ponownie zmobilizowany do wojska, brał udział w wojnie obronnej w szwadronie kawalerii dywizyjnej 19 dywizji piechoty Armii Prusy. Po rozwiązaniu oddziału 17 października przeszedł do konspiracji, w ramach której celowo wpadł w łapankę i dostał się do obozu Auschwitz celem zebrania informacji na temat działalności i rozmiarów obozów koncentracyjnych. Walczył w Powstaniu Warszawskim. Po wojnie aresztowany przez UB i 15 marca 1948 roku skazany na śmierć. Wyrok wykonano w więzieniu mokotowskim.

Check Also

Zawiadomienie do prokuratury o podejrzeniu przestępstwa działania na szkodę Polski przez europosłów PO

W poniedziałek 20 listopada prezes warszawskich struktur Młodzieży Wszechpolskiej – kol. Mateusz Marzoch w imieniu …