Home / Łódzkie / Pamiętali o zamordowaniu Pileckiego. Marsz Pamięci rtm. Pileckiego przeszedł ulicami Łodzi

Pamiętali o zamordowaniu Pileckiego. Marsz Pamięci rtm. Pileckiego przeszedł ulicami Łodzi

W piątek 25 maja, w dniu 69. rocznicy zamordowania Witolda Pileckiego strzałem w tył głowy w komunistycznym więzieniu przy ul. Rakowieckiej w Warszawie, ulicami Łodzi przeszedł Marsz pamięci rotmistrza Pileckiego. Organizowany przez Porozumienie Środowisk Patriotycznych Regionu Łódzkiego marsz rozpoczął się Mszą Św. w kościele Zesłania Ducha Świętego przy Placu Wolności w Łodzi, a następnie przeszedł pod Pomnik ofiar komunizmu przy ul. Anstadta. 

W manifestacji brały udział m.in. Młodzież Wszechpolska, Obóz Narodowo-Radykalny, Prawica Rzeczpospolitej, Klub im. Romana Dmowskiego, Ruch Kontroli Wyborów, Związek Strzelecki RP. Marsz zgromadził kilkaset osób i zakończył się przemówieniami kombatantów ze Związku Żołnierzy Armii Krajowej, przedstawicielami samorządowców i organizatorów. Zwracano uwagę na wyjątkowe męstwo i odwagę rotmistrza, lecz także rzadką dzisiaj umiejętność podporządkowania zwierzchnictwu. Poruszono temat budynku znajdującego się naprzeciw pomnika, gdzie miało miejsce komunistyczne więzienie i gdzie „przesłuchiwano” żołnierzy polskiego podziemia. Przypomniano także postać Stanisława Sojczyńskiego, ps. „Warszyc” – żołnierza wyklętego ziemi radomszczańskiej i łódzkiej, zamordowanego w Łodzi przez komunistów w 1947r. Odbyła się zbiórka podpisów pod projektem budowy pomnika ku czci „Warszyca”. Całe zgromadzenie zakończyło odśpiewanie hymnu narodowego.

Rotmistrz Witold Pilecki urodził się w 1901r., walczył w wojnie polsko-bolszewickiej w 1920r., a także w kampanii wrześniowej. Po klęsce wojny obronnej, był współzałożycielem Tajnej Armii Polskiej. Wsławił się jako ochotnik do Auschwitz, gdzie spędził niespełna 3 lata, budował siatkę konspiracyjną oraz stworzył raport, który przedstawił dowództwu po ucieczce z obozu. Walczył w powstaniu warszawskim (dowodził jednym z oddziałów zgrupowania Chrobry II), przebywał następnie w niemieckiej niewoli. Nie złożył broni w roku 1945 i nie ujawnił się podczas „amnestii”. Aresztowany w maju 1947 roku, oskarżony m.in. o szpiegostwo na rzecz gen. Andersa, oskarżony na karę śmierci. Zabity strzałem w tył głowy 25 maja 1947r. w więzieniu mokotowskim przy ul. Rakowieckiej w Warszawie. Zwłoki Witolda Pileckiego, który pośmiertnie awansowany został do stopnia pułk ownika, nie zostały odnalezione. Ustalono, że pochowany został w kwaterze na Łączce, gdzie istnieje symboliczny rodzinny grób.

Check Also

Kolejna edycja kampanii społecznej Kocham Polskę

Jak co roku, 14 lutego, odbyła się ogólnopolska Kampania Społeczna Kocham Polskę organizowana przez działaczy …