Warning: Use of undefined constant wp_cumulus_widget - assumed 'wp_cumulus_widget' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/narodowc/domains/mw.org.pl/public_html/wp-content/plugins/wp-cumulus/wp-cumulus.php on line 375
Olsztyn: Spotkanie z żołnierzem Majora Łupaszki
Home / Warmińsko-Mazurskie / Olsztyn: Spotkanie z żołnierzem Majora Łupaszki

Olsztyn: Spotkanie z żołnierzem Majora Łupaszki

W niedzielę 14 maja w Olsztynie odbyło się zorganizowane przez Młodzież Wszechpolską i Obóz Narodowo-Radykalny spotkanie z kapitanem Józefem Rusakiem ps. „Bylina”, jednym z dwóch żyjących żołnierzy V Brygady Wileńskiej.

Spotkanie rozpoczęło się od uczczenia minutą ciszy pamięć zmarłego Zygmunt Błażejewicza ps. „Zygmunt”, dowódcy 1 szwadronu 5 Brygady Wileńskiej AK, który 1 kwietnia odszedł na wieczną wartę. Następnie Pan Józef opowiedział młodym patriotom zebranym na sali historię swojego życia i walki o niepodległą Ojczyznę. Kpt. Rusak trafił do oddziału „Łupaszki” w sierpniu 1943 r. Od tamtej pory, jak sam wspomina, nauczył się bardzo wiele. To major Szendzielarz – mówił -nauczył go, że przede wszystkich trzeba szanować życie swoich podkomendnych.

Nad Panem Józefem zawsze czuwała Opatrzność. Podczas walk nie stracił ani kropli krwi – raz kula wroga zrzuciła mu czapkę, a następnym razem trafiła prosto w lufę jego karabinu. Dopiero po wojnie, jak wspominał – krew się polała. Podczas przesłuchań funkcjonariusze UB siłą próbowali wyciągnąć zeznania z „Byliny”. „Najgorzej mnie bolało, że to Polacy biją” – powiedział już 97 letni kombatant. Jednak nie wydał on nikogo. Gdy kazano mu podjąć ostateczną decyzję rzekł „Wy mnie zastrzelcie, a ja nie będę donosił na kolegów”. Zebrani na sali słuchacze podziękowali Panu Józefowi za spotkanie głośnym „Cześć i chwała Bohaterom” a potem… ustawiali się w kolejce, gdyż każdy chciał uścisnąć dłoń Prawdziwemu Bohaterowi.

 

Check Also

Olsztyn: Finał Szlachetnej Paczki. Podziękowania dla Młodzieży Wszechpolskiej

Zeszły weekend był dla olsztyńskiego koła Młodzieży Wszechpolskiej mocno pracowity. Działacze tego byli obecni na Kongresie Ruchu …