Home / Wydarzenia / IV Pielgrzymka Narodowców na Jasną Górę

IV Pielgrzymka Narodowców na Jasną Górę

1 kwietnia odbyła się IV pielgrzymka środowiska narodowego na Jasną Górę. Do duchowej stolicy Polski przybyli narodowcy z całego kraju, a także z zagranicy, w tym delegacja Węgrów.

W sobotę 1 kwietnia do klasztoru na Jasnej Górze w Częstochowie przybyli aktywiści i sympatycy idei narodowej na IV pielgrzymkę środowiska narodowego, która każdego roku jest organizowana przez Młodzież Wszechpolską. Uroczystość rozpoczął apel przed wyjątkową osobą, 101-letnią nestorką ruchu narodowego – kol. Marią Mirecką-Loryś, która już w 1937 roku wstąpiła do lwowskiej Młodzieży Wszechpolskiej. Podczas apelu nie kryła ona swojego wzruszenia i radości, że może uczestniczyć w tak wyjątkowym wydarzeniu.

Po apelu zgromadzeni na jasnogórskich błoniach przeszli do kaplicy Cudownego Obrazu gdzie została odprawiona Msza Święta w intencji Ojczyzny. Mszy przewodniczył J.E. Kazimierz Górny, emerytowany biskup rzeszowski. W swoim kazaniu wskazywał na istotne wartości, które powinny cechować każdego Polaka, na tradycję i spuściznę, której trwanie i dbałość o nią jest obowiązkiem młodego pokolenia Polaków, a zwłaszcza narodowców.

Kolejnym punktem pielgrzymki była konferencja w auli ojca Augustyna Kordeckiego. Uczestnicy pielgrzymki mieli okazję wziąć udział w uroczystym złożeniu przysięgi przez kończących staż kandydatów do Młodzieży Wszechpolskiej. Następnie swoje przemówienie wygłosiła wspomniana kol. Maria Mirecka-Loryś, Prezes Zarządu Głównego MW – kol. Bartosz Berk, ks. prał. Roman Kneblewski, prezes Ruchu Narodowego – kol. Robert Winnicki, wiceprezes MW – kol. Piotr Głowacki, zastępca kierownika głównego ONR – kol. Tomasz Dorosz, a także reprezentant młodzieżówki węgierskiej partii Jobbik, z którą Młodzież Wszechpolska posiada oficjalną współpracę – kol. Szalay Szabolcs.

Po krótkiej przerwie zebrani w auli udali się ponownie do kaplicy Cudownego Obrazu, tym razem na Apel Jasnogórski. Warto nadmienić, iż różaniec podczas apelu odmawiali właśnie działacze Młodzieży Wszechpolskiej zgromadzeni przez Obrazem. Następnie krótko po apelu uczestnicy pielgrzymki w szyku marszowym wyruszyli wraz z pochodniami pod pomnik Nieznanego Żołnierza. Tam po złożeniu kwiatów i odśpiewaniu Hymnu Narodowego IV pielgrzymka środowiska narodowego na Jasną Górę oficjalnie się zakończyła.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom. Celowo nie wymieniamy wszystkich przybyłych organizacji, których liczba z roku na rok rośnie, aby kogoś nie pominąć. Do zobaczenia za rok. Z Matką Bożą ku Wielkiej Polsce! 

Więcej zdjęć: Adam P. Foto

FOTORELACJA: IV Pielgrzymka Środowiska Narodowego na Jasną Górę

Check Also

Gdynia: Ulicami miasta przeszedł marsz ku pamięci Żołnierzy Wyklętych

Jak co roku, 1 marca setki patriotów, kibiców oraz nacjonalistów przemaszerowało ulicami Gdyni, by wspólnie …