Home / Wielkopolskie / I Poznański Tydzień Żołnierzy Wyklętych

I Poznański Tydzień Żołnierzy Wyklętych

W ostatnich dniach lutego i pierwszych dniach marcach w Poznaniu odbył się cykl wydarzeń poświęconych upamiętnieniu Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych. Zostały one zorganizowane przez działaczy Młodzieży Wszechpolskiej z Poznania pod nazwą Poznańskiego Tygodnia Żołnierzy Wyklętych.

Poniedziałek (27.02.2017r.)

Prezentacja o Żołnierzach Wyklętych w szkole. W poniedziałek 27.02 dwójka Wszechpolaków z Poznania, miało okazję przedstawić prezentację w jednym z pod poznańskich techników, dotyczącą Podziemia Antykomunistycznego w Polsce. Mamy nadzieję, że z roku na rok, świadomość i nauka o naszych prawdziwych bohaterach, będzie stopniowo wracała do szkół.

Kolejnym wydarzeniem był wykład ks. dr Jarosława Wąsowicza poświęcony był etosowi Żołnierzy Wyklętych. Prelegent w bardzo ciekawy sposób przedstawił szczegóły dotyczące badań nad życiem, walką i przesłuchaniami, które dokonywane były w ubeckich więzieniach na Żołnierzach Wyklętych. Niech słowa księdza, którymi zakończył spotkanie przyświecają nam wszystkim w codziennym życiu. “Ich walka się nie skończyła. Oni nigdy nie złożyli broni, nie podpisali rozejmu z komunistami. Kontynuujmy ich walkę także dzisiaj, walkę o wolną, silną i niepodległą Polskę!”. Po tych słowach ksiądz błogosławił wszystkim obecnym.

Wtorek (28.02.2017r.)

We wtorek ostatniego dnia lutego odbyła się gra miejska „Tropem Wilczym”, która miała na celu przybliżyć i zachęcić uczestników do poznawania historii Żołnierzy Wyklętych. Miejscem startu był Stary Rynek, z którego wyruszyło sześć drużyn. Miały one przemieszczać się po wyznaczonych punktach, którymi były miejsca ważne dla historii Poznania i na każdym z nich wykonać przygotowane zadanie związane z Żołnierzami Wyklętymi. Wszystkie drużyny bardzo dzielnie się z nimi zmagały i wszystkim udało się dotrzeć do mety. Bardzo dziękujemy każdemu z uczestników za udział w naszej grze, możecie być z siebie naprawdę dumni!

Środa (1.03.2017r.)

Pokaz filmu “Historia Roja” reż. Jerzy Zalewski. W ramach poznańskiego Tygodnia Żołnierzy Wyklętych odbyła się bezpłatna projekcja filmu „Historia Roja” Jerzego Zalewskiego.

Czwartek (2.03.2017r.)

We czwartek 2 marca w Bibliotece Raczyńskich odbyła się dyskusja o książce „Konspiracja antykomunistyczna i podziemie zbrojne w Wielkopolsce w latach 1945 – 1956” (wydanie II, Poznań 2016), pod red. Agnieszki Łuczak i Aleksandry Pietrowicz. Uczestniczyła w niej pani reaktor dr Agnieszka Łuczak wraz z autorami artykułów znajdujących się w publikacji, Tomaszem Cieślakiem, dr Rafałem Sierchułą i dr Przemysławem Zwiernikiem.

Prelegenci przybliżyli historię konspiracji antykomunistycznej na terenie Wielkopolski. Opowiadali o jej strukturach i uczestnikach. Omówiona została działalność takich postaci jak: Jan Kempiński „Błysk”, Leon Wasilewski „Wichura”, czy Zygmunt Wawrzyniak „Sęp”, który został zamordowany w publicznej egzekucji mając 19 lat. Poruszony został również temat Narodowych Sił Zbrojnych, którymi na naszym terenie dowodził Stanisław Kasznica, późniejszy Komendant Główny NSZ. Dowiedzieliśmy się też, że w naszym regionie działało wiele konspiracyjnych organizacji młodzieżowych. Po 1948 roku było ich ponad 80. Zajmowały się one taką działalnością jak: rozpoznanie terenu, gromadzenie broni, rozprowadzanie ulotek, czy samokształcenie.

Piątek (3.03.2017r.) 

W piątek wieczorem w Akademickim Centrum Kultury i Sportu odbył się koncert charytatywny pt. “Poznań dla Wyklętych”. Podczas koncertu wystąpili muzycy z „Definicja Kibol”. Wydarzenie cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem wśród środowisk patriotycznych i kibicowskich.

Sobota (4.03.2017r.) 

Turniej piłki nożnej dla dzieci oraz dla Wszechpolaków.  Jednym z wielu wydarzeń organizowanych w ramach I Poznańskiego Tygodnia Żołnierzy Wyklętych był Halowy Turniej ku pamięci Żołnierzy Wyklętych. Była to już druga edycja rozgrywek w piłkę nożną dla dzieci ze szkół podstawowych. Celem turnieju było przybliżenie uczestnikom sylwetek Żołnierzy Wyklętych oraz promowanie sportowego trybu życia, zdrowego odżywiania i rozsądnej rywalizacji.  Już od wczesnych godzin rannych na halę sportową zjeżdżały się drużyny, wraz z trenerami i kibicami, gotowe na emocjonujące mecze.

Każda grupa została nazwana pseudonimem jednego z Żołnierzy Wyklętych oraz miała przydzielonego opiekuna, który opowiadał dzieciom historie Niezłomnych. W przerwach między rozgrywkami dzieci odwiedzały stanowiska z nauką udzielania pierwszej pomocy, prelekcją o zdrowej żywności oraz stanowisko rekonstrukcyjne. Na tym ostatnim poznawały historie polskich żołnierzy antykomunistycznych oraz mogły dokładnie obejrzeć ekwipunek żołnierza. Dla wszystkich uczestników wydarzenia przygotowano także poczęstunek. Po zaciętych zmaganiach z piłką zwycięzcą została drużyna o pseudonimie “Bartek” (Wiara Lecha). Wszyscy uczestnicy turnieju dostali atrakcyjne nagrody ufundowane przez Instytut Pamięci Narodowej oraz zakupione dzięki Fundacji im. Kazimierza Wielkiego. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za przybycie oraz osobom wspierających nas, dzięki którym turniej mógł się odbyć.

W sobotę po zmaganiach dzieci na boisko weszli dorośli by wziąć udział w Turnieju o Puchar Prezesa Młodzieży Wszechpolskiej im. Przemysława Warmińskiego, którego organizatorem była Młodzież Wszechpolska Poznań. Turniej piłki nożnej przeznaczony był dla działaczy z całej Polski. W Poznaniu zjawili się przedstawiciele prawie wszystkich okręgów, ponadto jedna z drużyn składała się z działaczy starszych stażem, jednocześnie zasłużonych dla organizacji.

Zmagania piłkarskie, na jednej z poznańskiej hal upłynęły w ramach hasła: Sport, Zdrowie, Nacjonalizm. W tym dniu wszystkie organizacyjne sprawy zeszły na dalszy plan, turniej miał na celu promowania zdrowego, aktywnego trybu życia oraz zespolenia więzi koleżeńskich między działaczami z całej Polski. Zwycięzcą pierwszej edycji została drużyna naszych warszawskich kolegów. Srebrne medale otrzymała delegacja okręgu łódzkiego. Gospodarze (MW Poznań) wywalczyli natomiast 3 miejsce. Wszystkim, którzy wzięli udział w turnieju i zjawili się w Poznaniu sobotniego popołudnia serdecznie dziękujemy! Podziękowania należą się wszystkim sponsorom, bez których ten dzień nie byłby tak udany.

Przemysław Warmiński, to znany w środowisku narodowym działacz takich organizacji jak Obóz Narodowo-Radykalny, Korporacji Akademickiej Baltia, czy też Młodzież Wszechpolska. Mimo, że urodził się w Bydgoszczy, silną więzią związany był z Poznaniem. To właśnie tutaj trenował w barwach AZS Poznań, dwie dyscypliny: hokej na trawie i tenis, w których odnosił sukcesy krajowe oraz międzynarodowe. Życie swe oddał Polsce, której stolicę Warszawę bronił pamiętnego września 1939 roku. 

Niedziela (5.03.2017r.)

Od kilku lat Wszechpolacy aktywnie włączają się w pomoc przy poznańskich Kaziukach. W tym roku w główną rolę św. Kazimierza królewicza wcielił się kol. Ziemowit (prezes poznańskich struktur Młodzieży Wszechpolskiej). Nie umknęło to uwadze jednej z gazet, która chciała wywołać niebywałą sensację, zapominając jednak, że Wszechpolak jest aktywny społecznie i stara się działać na każdej płaszczyźnie.

Ponadto, nasi działacze (również przedstawiciele innych okręgów) wcielili sięw inne postacie z epoki św. Kazimierza, czy też włączyli się w pomoc przy kwestowaniu na rzecz ukochanych Kresów! 24 edycja tej imprezy, jak co roku została zorganizowana przez Towarzystwo Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej, z którym często zdarza się nam współpracować. Podczas słonecznej niedzieli na poznańskim Starym Rynku było wiele występów, pokazów. Nie zabrakło oczywiście tradycyjnego kaziukowego kiermaszu. Wspomnieć należy o inscenizacji jaką przygotowali organizatorzy, dotyczącej pożegnania królewny Jadwigi Jagiellonki, która w 1475 roku wyruszyła z Poznania do Landshut, gdzie poślubiła księcia Jerzego Bogatego.

W niedzielę 5 marca, została odprawiona Msza Św. w poznańskiej Farze w intencji radości życia wiecznego dla żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych – Stanisława Kasznicy i Lecha Karola Neymanna. Po Eucharystii, zebrani w kościele zaczęli formować kolumnę marszową. Oprócz działaczy Młodzieży Wszechpolskiej, na marszu byli także obecni kibole Lecha Poznań, jak również inni patrioci młodsi i ci w wieku dojrzałym. Marsz przeszedł głównym ulicami Poznania. Zaczął się pochodem przez ulicę Gołębią, Wrocławską, Podgórną później ulicą Św. Marcina, aż w końcu aleją Niepodległości, gdzie zakończył się pod pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego. W marszu i we Mszy Świętej, udział wzięło ponad 500 osób. Tym dniem oficjalnie zakończył się I Poznański Tydzień Żołnierzy Wyklętych. Dziękujemy wszystkim za obecność i zachęcamy do śledzenia naszych dalszych aktywności!

W niedzielny wieczór, po wyczerpujących wydarzeniach całego tygodnia, spotkaliśmy się z Panem Zbigniewem Tuszewskim w celu przeprowadzenia wywiadu na temat jego działalności w

strukturach narodowych, partyzanckich, czy w latach powojennych. Wywiad przeprowadzał znany w środowisku wszechpolskim, Kolega Jakub Siemiątkowski. Pan Zbigniew natomiast to m.in.

przedwojenny działacz ONR oraz łącznik ostatniego komendanta NSZ Stanisława Kasznicy. Po zakończeniu wojny przez wiele lat był represjonowany przez  komunistyczne władze o czym bardzo

dokładnie opowiadał.

Check Also

Wyrzysk: Obchody dnia pamięci Żołnierzy Wyklętych

W poniedziałek 1 marca prezes koła MW Wyrzysk Patryk Semczuk zorganizował w skromnym gronie (pandemia) …