Home / Małopolskie / Nowy Sącz: Marsz Żołnierzy Wyklętych

Nowy Sącz: Marsz Żołnierzy Wyklętych

W dniu 1 marca obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Ulicami Nowego Sącza przeszedł kolejny już Marsz Niezłomnych. Upamiętniliśmy nim żołnierzy II konspiracji walczących z sowieckim okupantem kraju.

Obchody rozpoczęliśmy Mszą Św. sprawowaną w Kościele Kolejowym w Nowym Sączu. Podczas kazania o. Stanisław Jopek, proboszcz parafii, przypomniał o męstwie i zasadach życiowych, którymi kierowali się Wyklęci. Powiedział, że i w dzisiejszych czasach liberalizmu i rozprężenia ideowego powinniśmy brać przykład z cnót Niezłomnych. Po nabożeństwie, w którym uczestniczyły także poczty sztandarowe, sformowaliśmy pochód. Na jego czele szli rekonstruktorzy z GRH “Żandarmeria” i Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Koło Nowy Targ i Sekcja Młodzieżowa Światowego Związku Żołnierzy AK Koło Nowy Targ tegoż koła, następnie banery organizatorów oraz sztandary.

Marsz ubogaciły pochodnie, które nieśli jego uczestnicy. Podczas pochodu wykrzykiwaliśmy hasła mówiące o czci i szacunku dla Wyklętych, m.in. „Cześć Waszej pamięci – Żołnierze Wyklęci”, „Armia, Armia Krajowa”, „Narodowe Siły Zbrojne – NSZ” czy, nie poddając się obecnej propagandzie, „Józef Kuraś – nasz bohater”. W Marszu szli z nami kibice Sandecji, więc nie mogło zabraknąć m.in. „Armio Wyklęta, Sandecja o Was pamięta”. Wznosiliśmy także hasła antyunijne i antylewackie, odnosząc je do współczesnej sytuacji społecznej i geopolitycznej. Obecny bowiem neomarksistowski i demoliberalny system jest prostym przedłużeniem tego, z czym walkę podjęli Wykleci.

W marszu szedł z nami pan Stefan Kulig, żołnierz PPAN Stanisława Pióry ps. „Emir”. Ku jego czci długo skandowaliśmy hasło „Cześć i chwała bohaterom”. Jest nam niezmiernie miło, że w obchodach towarzyszył nam uczestnik tamtej historii, człowiek, którego młodsze pokolenie chciałoby naśladować. Po przejściu Alei, Długosza i Jagiellońskiej udaliśmy się pod tablicę o. Gurgacza, kapelana Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowców, gdzie zostały złożone kwiaty i znicze. Swe wiązanki złożyli Kibice Sandecji – Nowosądeccy Patrioci, pan Henryk Dobrzański z synem (krewni mjra Henryka Dobrzańskiego ps. „Hubal”), przedstawiciele NSZZ “Solidarność” Ziemi Sądeckiej, państwo Koralowie czy przedstawiciele władzy samorządowej oraz, oczywiście, organizatorzy – MW Nowy Sącz, Zjednoczenie Wszechpolskie: Ruch Społeczno-Narodowy Nowy Sącz i GRH „Żandarmeria”.

Po krótkiej modlitwie udaliśmy się na płytę rynku, gdzie odczytany został Apel Poległych ku czci sądeckich Wyklętych. Na zakończenie obchodów zgromadzeni odśpiewali Hymn Państwowy. Składamy gorące podziękowania wszystkim, którzy uczestniczyli w Marszu Niezłomnych, dziękujemy Kibicom Sandecji za wspaniały transparent i oprawę. To dzięki Wam wszystkim tego roczny Marsz wypadł tak wspaniale, a Żołnierze Wyklęci odebrali od Sądeczan należną cześć.

Check Also

Kraków: Wszechpolacy na grobach żołnierzy i działaczy narodowych

Mamy za sobą dwa pełne zadumy dni. Odwiedziliśmy groby Bohaterów i działaczy narodowych na Cmentarzu …