Warning: Use of undefined constant wp_cumulus_widget - assumed 'wp_cumulus_widget' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/narodowc/domains/mw.org.pl/public_html/wp-content/plugins/wp-cumulus/wp-cumulus.php on line 375
Radomsko: 70 rocznica rozstrzelania kpt. Warszyca. Oddano hołd Żołnierzom Wyklętym
Home / Łódzkie / Radomsko: 70 rocznica rozstrzelania kpt. Warszyca. Oddano hołd Żołnierzom Wyklętym

Radomsko: 70 rocznica rozstrzelania kpt. Warszyca. Oddano hołd Żołnierzom Wyklętym

W niedzielę 19  lutego w Radomsku odbyły się  obchody 70. rocznicy egzekucji kapitana Stanisława Sojczyńskiego ps “Warszyc” oraz członków sztabu Konspiracyjnego Wojska Polskiego.

Uroczystości rozpoczęła Msza Święta w Klasztorze oo Franciszkanów. Następnie obchody przeniosły się pod pomnik Konspiracyjnego Wojska Polskiego mieszczący się przy ulicy Armii Krajowej. Pod pomnikiem przemawiał między innymi przewodniczący Ogólnokrajowego Związku Byłych Żołnierzy KWP Mieczysław Orzełek.Zwieńczeniem uroczystości był koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego w Miejskim Domu Kultury.

Na obchodach nie zabrakło oczywiście kombatantów, działaczy radomszczańskiego koła Młodzieży Wszechpolskiej. radomszczańskiego oddziału Obozu Narodowo-Radykalnego, RKS Radomsko Fans, harcerzy, władz miasta.

Kpt Stanisław Sojczyński “Warszyc” roku z wyroku PPR-oskiego sądu został rozstrzelany 19 lutego 1947 . Był dowódcą Podobwodu Rzejowice SZP-ZWZ, z-cą komendanta Obwodu Radomsko AK, szefem Kierownictwa Dywersji w Obwodzie, kapitanem Wojska Polskiego, twórcą i dowódcą Konspiracyjnego Wojska Polskiego.

Wśród licznych organizacji antykomunistycznych w Polsce, utworzonych po rozwiązaniu Armii Krajowej to właśnie KWP (powstałe wiosną 1945 roku w Radomsku) wyróżniało się jako największa poakowska organizacja wojskowa w środkowej Polsce. Kapitan Sojczyński był pierwszoplanową postacią w dziejach tej podziemnej struktury. Był nie tylko twórcą i komendantem głównym, ale także przywódcą ideowym. To właśnie czasy komendantury „Warszyca” doprowadziły do tego, że KWP osiągnęła stan największego rozwoju i zarazem najwyższych standardów w swej pracy na rzecz niepodległości Polski.

Po rozbiciu sztabu KWP w czerwcu 1946 r. „Warszyc” wpadł w ręce komunistów. Został skazany na karę śmierci i zamordowany w Łodzi 19 lutego 1947 roku. Miał wówczas zaledwie 37 lat. Nie wiadomo, gdzie został pochowany. Jego następcom nie udało się odtworzyć organizacji o takim jak poprzednio zasięgu. Poszczególne oddziały i grupy zbrojne dotrwały do 1954 roku.

 

Check Also

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Łodzi

1 marca obchodziliśmy – również w Łodzi – Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Tego dnia …