Home / Mazowieckie / Radom: Upamiętnili mjr Franciszka Jaskulskiego “Zagończyka”

Radom: Upamiętnili mjr Franciszka Jaskulskiego “Zagończyka”

W sobotę 18 lutego aktywiści koła Młodzieży Wszechpolskiej w Radomiu wzięli udział w obchodach 70 rocznicy śmierci mjr. Franciszka Jaskulskiego ps. “Zagończyk”.

Uroczystości rozpoczęły się od Mszy Świętej w intencji Żołnierzy Wyklętych w radomskim kościele garnizonowym. Przed jej rozpoczęciem Przemysław Bednarczyk – historyk z Radomia przypomniał życiorys mjr. Franciszka Jaskulskiego. W homilii ks. kan. Stanisław Sikorski wskazywał, że tę pamięć o polskich bohaterach narodowych, którzy na ołtarzu ojczyzny złożyli daninę krwi trzeba przekazywać kolejnym pokoleniom, tak by tej krwi i testamentu poległych nie zaprzepaścić. Po Eucharystii uczestnicy udali się pod pomnik zamordowanego, gdzie złożono kwiaty i zapalono znicze.

Po zakończeniu uroczystościach Wszechpolacy z Radomia zebrali kolejne podpisy poparcia dla ich propozycji nowych patronów radomskich ulic. Tym razem poparcia udzielili m.in. wnuczka mjr. Jaskulskiego i poseł Robert Mordak.

Major Franciszek Jaskulski ps. “Zagończyk” został aresztowany 26 lipca 1946 roku przez UB na skutek zdrady bliskiego współpracownika. Wyrokiem Wojskowego Sądu Rejonowego w Kielcach z 17 stycznia 1947 został skazany na karę śmierci. Najwyższy Sąd Wojskowy oddalił skargę rewizyjną postanowieniem z 6 lutego 1947. Bolesław Bierut nie skorzystał z prawa łaski. Wyrok został wykonany w więzieniu w Kielcach tuż przed wejściem w życie amnestii, która pozwalała na zmianę kar śmierci na karę dożywotniego więzienia lub 15 lat więzienia.

Check Also

Zawiadomienie do prokuratury o podejrzeniu przestępstwa działania na szkodę Polski przez europosłów PO

W poniedziałek 20 listopada prezes warszawskich struktur Młodzieży Wszechpolskiej – kol. Mateusz Marzoch w imieniu …