Home / Lubelskie / Lublin: Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Lublin: Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych

W niedzielę, 26 lutego 2017 roku odbył się w Lublinie Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych organizowany przez lubelskie środowisko narodowe. Po godzinie 17:00 pochód ruszył z Placu Teatralnego przy Centrum Spotkania Kultur i skierował się w kierunku zamku, w którym torturowani byli Żołnierze Wyklęci.

Manifestacja stanowiła rozpoczęcie obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych który przypada na 1 marca, a jej celem było oddanie hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za ich niezłomną postawę, męstwo i walkę o wolną Polskę.

Marsz przeszedł ulicami miasta i zakończył się na Placu Zamkowym, gdzie uczestnicy mogli wysłuchać licznych przemówień i wspomnień. Jednym z mówców był nasz kolega Marcin Kowalski, który podkreślił doniosłość zbliżającego się święta Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem, udział w nim wzięło ok 3000 osób w tym mnóstwo ludzi młodych, rodzin z dziećmi ale także osób starszych. Śmiało można powiedzieć, że było to wydarzenie łączące pokolenia. Podczas marszu były zbierane podpisy pod petycją o nazwanie jednego z mostów w Lublinie imieniem rotmistrza Witolda Pileckiego, a także była prowadzona zbiórka publiczna “Przywracamy pamięć o Żołnierzach Wyklętych”.  Możemy być dumni, że prawdziwa rzeczywistość w końcu zostaje odkłamana , a pamięć o narodowych bohaterach pielęgnowana.

 

Check Also

Lublin: Odwiedziny u płk. Mariana Pawełczaka ps. Morwa

W środę 22 lipca działacze lubelskiego Koła Młodzieży Wszechpolskiej odwiedzili pułkownika Mariana Pawełczaka ps. Morwa, …