Home / Małopolskie / Kraków: Spotkanie noworoczne Niezależnego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej

Kraków: Spotkanie noworoczne Niezależnego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej

W sobotę 4 lutego miało miejsce spotkanie opłatkowe Niezależnego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. W odpowiedzi na zaproszenie na spotkaniu obecna była delegacja koła Młodzieży Wszechpolskiej z Krakowa.

Zostaliśmy zaproszeni jako goście, lecz nie mogliśmy odmówić sobie przyjemności w pomocy ludziom tak zasłużonym. Przybyliśmy na miejsce przed oficjalnym rozpoczęciem, pomagając w organizacji tego spotkania. Niezwykle było móc spotkać i porozmawiać z członkami AK. Pomimo problemów zdrowotnych i złej pogody kombatanci przybyli licznie, byli uśmiechnięci i pełni energii.

Oficjalną część rozpoczął mjr Jerzy Krusenstern, będący prezesem Związku. Podsumował całą działalność na przestrzeni lat, włącznie z koloniami dla polskich dzieci z Kresów i burzliwą historią Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila” w Krakowie. Mówił również o problemach, jakie dręczą Związek m. in o braku pomocy i wsparcia ze strony władz miasta Krakowa.

Następnie Ojciec Jerzy Pająk mówił o miłości do Ojczyzny i o tym, że wszyscy powinniśmy być nacjonalistami i dbać o naszą Ojczyznę. Po przemowie Ojciec Pająk poprowadził modlitwę, w której wspominaliśmy tych, którzy już odeszli.Po oficjalnych uroczystościach nastąpiła ta nieoficjalna i w miłej atmosferze spędziliśmy popołudnie. Nasza obecność sprawiła radość nam i członkom NŚZŻAK. Kombatanci wielokrotnie podkreślali, iż oni już odchodzą i to my młodzi musimy stać na straży tradycji i historii. To wydarzenie to nie tylko możliwość uczenia się od weteranów historii, ale również ważna refleksja życiowa dla każdego z nas.

Check Also

Kraków: Wszechpolacy na grobach żołnierzy i działaczy narodowych

Mamy za sobą dwa pełne zadumy dni. Odwiedziliśmy groby Bohaterów i działaczy narodowych na Cmentarzu …